top of page

Felieton [fr. feuilleton < feuillet ‘kartka’], krótki utwór publicystyczno-dziennikarski na tematy polityczne, społeczne, obyczajowe i kulturalne, posługujący się środkami prozy fabularnej, napisany w sposób lekki i efektowny, utrzymany w osobistym tonie. (źródło: Encyklopedia PWN)

Gatunek ten wprowadzony został w XIX wieku, w epoce dynamicznego rozwoju prasy wielkonakładowej, a dokładnie po raz pierwszy na łamach francuskiego "Le Journal des débats". Felieton jest zwykle umieszczany na stałej kolumnie (tzn. stronie gazety lub czasopisma - stąd po angielsku stały felietonista to columnist), zwanej kolumną felietonową. We Francji nazywano go pogawędką z czytelnikiem (causerie) lub kroniką (chronique).

Początkowo felietony publikowane były na pierwszej stronie danej gazety, pod grubą kreską (Unter dem Strich), oddzielającą je od reszty strony. Umieszczano tu bardzo różne tematycznie teksty, np. opowiadania, relacje z podróży, przeglądy literackie, dywagacje historyczne, powieści, a nawet dramaty. Produkcja ta miała głównie charakter lekki i rozrywkowy, w odróżnieniu od górnej części strony - poważnej, poświęconej polityce, ekonomii i kwestiom socjalnym. (żródło: Wikipedia)

Na inaczej.tv będzie zgoła na odwrót - to felieton będzie otwierał pierwszą stronę. Im dłużej siedzę w branży tym bardziej doskwiera mi postępujące spłycanie tematyki sprzętowej i co może ważniejsze, niemal całkowite pomijanie wpływu samej muzyki na nasze emocje.

 

Kulturę słuchania i niedzielne wypady do filharmonii, zastąpiły słuchawki podpięte do smartfona, a przecież audio / video to coś więcej niż tylko newsy prześlizgujące się po nowościach.

Liczę na ciekawe dyskusje...

Pegaz

                                                                                                                                     F E L I E T O N Y   

bottom of page