top of page

AURALiC G2.1 Series – powiew świeżości

Zaktualizowano: 19 cze 2020

Pierwotna seria AURALiC’ów (G2 / GX) sprawiała wrażenie tak dopracowanej technicznie, iż trudno było sobie wyobrazić, że można będzie coś tam jeszcze usprawnić. A tu proszę – premiera G2.1 / GX.1

Seria G2, pomimo swoje sporej ceny, odniosła komercyjny sukces, to zmobilizowało zespół, by pójść jeszcze dalej. Miałem okazję poznać kilku „chłopaków” z AURALiC i mogę powiedzieć, że nie mają oni w sobie nic ze stereotypowych „Chińczyków” zrzynających pomysły od innych. Gdyby mogli, to prąd też wymyśliliby na nowo. Firma, poszła więc w kierunku rozwoju serii na płaszczyźnie sprzętowej jak i oprogramowania, wyznaczając tym samym nowe trendy.


AURALiC G2.1 Series

Dystrybutor: Seria G2 jest jednym z najbardziej udanych projektów firmy. Wprowadzenie jej było bardzo wartościową lekcją dla projektantów. Okazało się, że audiofile korzystający z wysokiej jakości źródeł cyfrowych cenią sobie nie tylko jakość dźwięku, ale i eleganckie wzornictwo, oraz szeroki wachlarz funkcji.

W efekcie czego powstała seria G2.1, która jest kolejnym etapem ewolucji w rozwoju produktów, a ucieleśnieniem tych zmian są modele:

  • Aries G2.1 – transport strumieniujący

  • Vega G2.1 – przetwornik strumieniujący

  • Sirius G2.1 – procesor cyfrowy z upsamplingiem

  • Leo GX.1 – referencyjny zegar cyfrowy (urządzenie dosłownie z kosmosu)

Unity Chassis II

Auralic Unity Chassis II

Pierwsza istotna modernizacja to nowe, dwuwarstwowe obudowy – na zewnątrz użyto typowego dla firmy aluminium, natomiast wewnątrz pojawiła się dodatkowa warstwa z miedzi (pudełko w pudełku). Ten drugi materiał jest stosunkowo rzadko spotykany w takich zastosowaniach ze względu na wysokie koszty, ale jednocześnie jest kluczowy, gdyż doskonale izoluje elektronikę od zewnętrznych zakłóceń elektro-magnetycznych. Pojawiła się również bardzo masywna podstawa, jako element zabezpieczenia pasywnego przed wibracjami.

Ulepszony system zawieszenia

Jako że wibracje zawsze wpływają degradująco na dźwięk, to zawalczono również o drugi system zabezpieczający w postaci nóżek opierających się na sprężynach.Producent: Izoluje on urządzenia od zewnętrznych drgań poprzez system sześciu sprężyn. Są one akustycznie dostrojone do różnych punktów nacisku. Dzięki temu wibracje są tłumione osobno w konkretnych zakresach częstotliwości. A to z kolei bezpośrednio przekłada się na bardziej gładkie brzmienie z lepszą, bardziej namacalną i holograficzną sceną dźwiękową.

Pozostałe cechy serii G2/GX, jak zrównoważony rozkład ciężaru nie uległ zmianom.


AURALIC Aries G2.1

Aries G2.1 – transport strumieniujący (kliknij żeby powiększyć)

Ulepszenia elektroniki

Zespół firmy AURALiC nie zapomniał także o wewnętrznych modyfikacjach. W tym także i o tych, które są nad wyraz istotne dla przetwarzania sygnału, czyli o zmianach w układzie elektronicznym. W przypadku transportu cyfrowego ARIES G2.1 wyjście USB zostało ulepszone, aby mogło współpracować z szerszym wachlarzem urządzeń towarzyszących. Ulepszono także złącze zewnętrznego dysku twardego. Posiada ono teraz mocniejsze zasilanie, dzięki czemu może obsłużyć bardziej wymagające pod tym względem napędy. Wszystko to oznacza większą uniwersalność i przyjazność w codziennym użytkowaniu.


AURALIC Vega G2.1

Vega G2.1 – przetwornik strumieniujący (kliknij żeby powiększyć)

Odtwarzanie i zgrywanie płyt CD

Zgodnie z życzeniem klientów, wprowadzono możliwość odtwarzania płyt CD wraz z opcją zgrywania ich na dysk twardy (ripowanie). Klienci mogą teraz podłączyć napęd CD do portu USB urządzenia i skorzystać z najnowszej funkcjonalności platformy Lightning OS 7.0. Funkcja ta pozwala na bardzo precyzyjne zgrywanie płyt CD, poprzez wielokrotny odczyt każdego sektora. Sprawia to, że cyfrowa kopia będzie brzmieć dużo lepiej, niż oryginał nawet z wielokrotnie droższych, hi-endowych odtwarzaczy i transportów CD.

Generalnie chodzi o to, że napędy CD muszą sobie jakoś radzić w locie z błędami odczytu (te są nieuniknione z uwagi na niedoskonałości samych nośników) – im lepszej jakości głowica laserowa i stabilniejszy napęd, tym lepiej radzi sobie ona z odczytem uszkodzeń powierzchni płyt. Takie odtwarzacze są jednak bardzo drogie i w gruncie rzeczy nie oferują nic, ponad to co można uzyskać poprzez odczytywanie sektorów „do skutku” w tańszych urządzeniach. Tak zgrany album, można przechowywać bezstratnie na dysku, lub serwerze NAS i stanowi on czysty zapis informacji bez koloryzowania dźwięku jakie wprowadza elektronika każdego napędu CD.

Komfortowe zgrywanie albumów z fizycznych nośników jest istotnym, oraz praktycznym ulepszeniem systemu. Z nowej funkcjonalności mogą skorzystać posiadacze również starszych: ARIES’ów (poza ARIES Mini), ALTAIR i POLARIS.


AURALIC Sirius G2.1

Sirius G2.1 – procesor cyfrowy z upsamplingiem (kliknij żeby powiększyć)

Złącze Lightning Link

Producent: Jednym z istotnych elementów konstrukcji i filozofii urządzeń z serii G2.1/X1, jaki pozostaje – z ważnych powodów – niezmienny, jest złącze Lightning Link. Ten protokół transmisji umożliwia połączenie pomiędzy urządzeniami z serii G2/GX, a tymi z najnowszej inkarnacji, czyli G2.1/GX1. Dzięki temu mając w systemie urządzenia z różnych serii, możemy je połączyć w jeden kompatybilny system.

Obudowy G2 na zamówienie

Producent: Doskonale rozumiemy, że niektórzy nasi klienci mogą chcieć dodać do swoich urządzeń z serii G2 nowe urządzenia, przy chęci jednoczesnego zachowania spójnej estetyki. Z tego powodu możliwe jest – na specjalne zamówienie – zbudowanie i dostarczenie urządzeń z oryginalnej serii G2, aby zachować spójny wygląd systemu. W tym przypadku klienci powinni oczekiwać nieco wydłużonego czasu dostawy. Warto też nadmienić, że ta oferta ma charakter czasowy i jest to ukłon w stronę klientów posiadających już elementy z serii G2, a chcących zbudować kompletny system bazujący na tej serii.

Nieprawdaż, że to piękny gest? Do tej pory można było liczyć co najwyżej na kolor na życzenie :)


AURALIC Leo GX.1

Leo GX.1 – referencyjny zegar cyfrowy (kliknij żeby powiększyć)

Dostępność

Produkty z serii G2.1 i GX.1 będą osiągalne dla polskich klientów już w czerwcu 2020.


Ceny sugerowane

ARIES G2.1 – 19.999 zł

VEGA G2.1 – 28.900 zł

SIRIUS G2.1 – 28. 900 zł

LEO GX.1 – 38.900 zł

N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page