CES / LG, czyli "Róbmy swoje" po koreańsku – nowe funkcje w telewizorach

Koreańczycy przywieźli ze sobą na CES... zaraz, zaraz, czy w ogóle można mówić, że cokolwiek zostało przywiezione, skoro to wirtualna wystawa? Może wysłane / udostępnione/ podlinkowane? Dobra, to bez znaczenia, w każdym razie dużo tego i ciekawie się pokazali, więc czeka nas plus minus tygodniowy maraton z LG – od telewizorów po pralki – a w zasadzie jedną pralkę, ale za to jaką.


CES 2021 / LG logo - Life is ON

Nie planowałem, samo tak wyszło... ekipa LG bardzo solidnie przygotowała się do wystawy w czasach pandemii – barwne, ciekawie zaaranżowane prezentacje spowodowały, że tradycyjny z mojej strony słowotok ustąpił miejsca ilustracjom i odnoszę wrażenie, że z korzyścią dla prezentowanych tematów :)

Z kilkuset zdjęć, przygotowałem kilkadziesiąt fotomontaży (by treść mocniej zagęścić), a z tego dziś zobaczysz kilkanaście pierwszych. I tak oto powstała nowa kategoria wpisów na blogu Inaczej.tv PICTURE STORY – nazwa bloga zobowiązuje, by od czasu do czasu coś nowego wymyślić :)


LG telewizorami stoi, ale o samych odbiornikach będzie w kolejnym odcinku, a dziś zaczynamy od nowych funkcji jakie się pojawiły, lub wkrótce pojawią.


CES 2021 / Tim Alessi about TV usage

Prezentację poprowadził Tim Alessi o tak ładnie nazwanym stanowisku, że zacytuję w całości: Senior Director, US Home Entertainment Product Marketing

Każdy czuł to intuicyjnie, ale dopiero LG pokazało na to cyferki – podczas pandemii znacząco wzrósł czas pracy telewizorów – więcej godzin telewizji na żywo (czyli tej zwykłej jak TVP / TVN), więcej strumieniowania filmów (Netflix i inni) / więcej grania i na koniec dodał, że nie ma nic lepszego jak telewizory OLED, ale...


CES 2021 / LG new features

... żeby utrzymać palmę pierwszeństwa, LG prowadza w tym roku nową technologię produkcji jaśniejszych o 20% wyświetlaczy, mocniejsze procesory wpierające AI (sztuczną inteligencję) i całkowicie przeprojektowany webOS UX (interface użytkownika), a żywym ucieleśnieniem tych zmian będzie seria LG OLED evo.


CES 2021 / LG - OLED development

Od wprowadzenia w 2013 ekranów OLED na rynek, pierwsza rewolucja nadeszła wraz z 4K i HDR dwa lata później, a w tym roku nowe panele z serii G1 zaprezentują wyższą jasność i szczegółowość obrazu. Zapowiedziany lineup OLED evo to: 55” / 65” / 77”, pojawi się nawet telewizor 83”

Obraz

CES 2021 / LG - AI face recognition

Wraz z każdą kolejną generacją, sztuczna inteligencja potrafi coraz więcej, np odróżnić człowieka od psa, pomimo że i to i to ma dwoje oczu. Ciekawe jak kwalifikowani są faceci z puszystą brodą?

CES 2021 / LG - Alpha 9 processor 4th gen.

Niektóre modele zostaną również wyposażone w procesory Alpha 9 8K czwartej generacji, wykorzystujące m.in. inteligentne procesy do poprawy obrazu podczas up-skalowania. To również AI Picture Pro, który oddziela główne obiekty od tła i każdy z nich przetwarza w odmienny sposób...


CES 2021 / LG - AI picture sharpening

Dla nas napis to napis, a włosy to włosy, procesor też to potrafi, ale oba obiekty traktuje innymi algorytmami...

CES 2021 / LG - AI picture sharpening

… to również rozpoznawanie tematyki kadru i procesowanie go nie tylko zależnie od treści sceny, ale i warunków oświetleniowych


Dźwięk

CES 2021 / LG - AI sound up mix 5.1.2

Procesory Alpha 4-tej generacji, wprowadzają również poprawę dźwięku (AI Sound Pro): tworząc up-mix stereo do 5.1.2 kanałów, co ożywi dźwięk nawet z głośników telewizora

CES 2021 / LG - AI sound normalizator

To również automatyczna regulacja poziomu głośności, która rozwiązuje na dobre problem skoków głośności podczas przełączania między kanałami / aplikacjami / wejściami


Interfejs użytkownika

CES 2021 / LG - new webOS UX

Ekran użytkownika został również całkowicie przeprojektowany, by ułatwić i przyspieszyć dostęp do poszukiwanych treści, lub wręcz proponować nowe w oparciu o nasze preferencje (jakbym gdzieś już to widział)

CES 2021 / LG - new webOS UX details

Taka "netflixowa" stylistyka musi się spodobać

CES 2021 / LG - redesign pilot

Także pilot został odświeżony by poprawić uchwyt. Przyciski zostały ustawione bardziej intuicyjnie oraz dodano przyciski do współpracy ze sztuczną inteligencją – asystentem głosowym (Google / Alexa), oraz platformami strumieniującymi (Netflix / Prime Video / Disney+ / kanały LG). Wbudowana w korpus antena NFC ułatwia parowanie z urządzeniami mobilnymi.


Komunikacja

CES 2021 / LG - NFC communication