top of page

CES / Panasonic – JZ2000 4K HDR OLED TV – telewizor, który przelicytował inne OLEDy

Zaktualizowano: 23 lut 2021

Jeśli o którymś z wielkich koncernów (produkujących telewizory i nie tylko) można powiedzieć, że jest w Polsce ewidentnie niedoceniany, to jest to Panasonic. Dlaczego tak się dzieje? Trudno powiedzieć, ale prawdopodobnie Polska jest dla Japończyków marginesem marginesu – nie inwestują w promocję nawet ułamka tych kwot, co na głównych rynkach, a to się niestety przekłada na spadek rozpoznawalności marki, marki która jest oficjalnym parterem technologicznym Olimpiad od 30 lat.


CES / Panasonic - JZ2000 tv set

Panasonic wyjechał ze swoim nowym OLED’em jak zza zakrętu, czym zaskoczył wszystkich, a chyba najbardziej swojego technologicznego konkurenta – LG (który ekranami OLED evo już z gąską się witał).

Panasonic JZ2000 to telewizor o nieprawdopodobnej (jak na technologię OLED) jasności szczytowej i średniej, oraz wbudowanemu nagłośnieniu 5.0.2 jak z sounbara. To również udoskonalony procesor z AI, analizujący treść wyświetlanych scen i poprawiający jednocześnie obraz & dźwięk zależnie od ich charakteru.


CES / Panasonic - JZ2000 tv set

Trzeba przyznać, że niemal bezramkowy ekran 55" / 65", umieszczony na obrotowej podstawie i z tymi wszystkimi głośnikami z tyłu, robi bardzo pozytywne wrażenie

JZ2000 to spadkobierca wszystkiego, co najlepsze do tej pory w telewizorach wymyślono, a dodatkowo został dopieszczony przez znanego i utytułowanego kolorystę z Hollywood – Stefana Sonnenfelda (jego imponujące portfolio do zobaczenia tu).

Dla klienta oznacza to tyle, że telewizor od razu po wyjęciu z kartonu i bez dodatkowej kalibracji świeci cudownie.

Poza tym wspiera konkurujące ze sobą formaty HDR: Dolby Vision / HDR10+ / HLG Photo (Hybrid Log Gamma). To również wsparcie dla inteligentnego dopasowania obrazu do otaczającego oświetlenia: Dolby Vision IQ / Filmmaker Mode, które w tym roku idzie o krok dalej, oferując dodatkowo HDR10+ Adaptive (nowa funkcjonalność, póki co dostępna jest tylko u Panasonica).


CES / Panasonic - JZ2000 - Processor HCT Pro AI in action

Procesor obrazu został wzmocniony – HCX Pro AI – rozróżnia cztery główne typy kontentu na podstawie analizy scen: film / muzyka / gadające głowy / sport i dopasowuje się ze swoimi algorytmami poprawy

Generalnie telewizor powinien odtwarzać wszystko i tak to się dzieje, ale wiadomo nie od dziś, że projektuje się też modele wyspecjalizowane – procesor JZ2000 wychowany jest na hollywoodzkich filmach, więc nawet tak skrajnie trudny kadr jak ten wyżej potrafi zamienić w dzieło pełne szczegółów (kliknij, żeby przewinąć)

Każdy z producentów "uczy" swoje procesory również i na filmach, ale prawdopodobnie to Panasonic z uwagi na swoją wieloletnią współpracę bezpośrednio z twórcami z Hollywood, ma ten temat najlepiej dopracowany. Tu już nie chodzi tylko o to, żeby obraz był atrakcyjny dla klienta, ale żeby był również akceptowany przez profesjonalistów.


CES / Panasonic - Stefan Sonnenfeld colorist

Stefan Sonnenfeld (założyciel i dyrektor generalny Company 3) określany jako "da Vinci filmów" podczas pracy przy referencyjnym monitorze do color gradingu

CES / Panasonic - JZ2000 - Processor HCT Pro AI in action

Procesor stara się rozpoznać / "zrozumieć" / poprawić obraz - jeśli na podstawie analizy uzna, że oto transmituje mecz piłkarski (piłka / zawodnicy / trybuny w tle), to dokonuje stosownych korekt

CES / Panasonic - JZ2000 - Processor HCT Pro AI in action

Na co zwrócić uwagę na tym przykładzie – ruch piłki i zawodników bez rozmycia, trawa zieleńsza, kostiumy lepiej wybarwione i kontrastowe, większy kontrast na trybunach, wyraźniejsza linia namalowana na boisku, no i przestrzenny dźwięk (którego tu nie widać)

CES / Panasonic - JZ2000 - Cyberpunk 2077

Jeśli szukasz telewizora z obrazem totalnym do filmów i gier a.d 2021 to znalazłeś

CES / Panasonic - JZ2000 - game

Zdjęcie z ekranu wygląda jak screenshot złapany prosto z gry – piękna równowaga pomiędzy jasnymi i ciemnymi obiektami w kadrze

Game Mode Extreme – zarówno procesor, jak i cały telewizor został zaprojektowany pod specyficzne wymagania graczy. Po pierwsze dzięki nowemu procesorowi lagi przycięto o połowę (i prawdopodobnie są to teraz najmniejsze lagi wśród OLEDów), po drugie posiada porty HDMI 2.1 ze wsparciem dla wysokiej częstotliwości odświeżania HFR – 60 klatek / 120 Hz (ang. High Frame Rate), oraz VRR (ang. Variable Refresh Rate). VRR to zmienna szybkość odświeżania klatek, która jest uzależniona od tego, czy konsola jest gotowa wyświetlić kolejną – dzięki temu nie ma problemu z poszarpanym obrazem składającym się z dwóch-trzech różnych część – gdy telewizor zaczyna wyświetlać klatkę, zanim konsola wygeneruje ją w całości.


CES / Panasonic - JZ2000 - Cyberpunk 2077 fake screen

Na zdjęciu zrobiłem małą symulację – jak mógłby wyglądać obraz pozbawiony synchronizacja – przez moment wyświetlają się częściowo dwie różne klatki – podkreślam, że jest to fotomontaż, gdyż w JZ2000 tego nie uświadczymy

HDMI Signal Power Link – poprawi również współpracę z urządzeniami starszej generacji, które nie obsługuję CEC, jak starsze dekodery, lub komputery PC.Dźwięk

CES / Panasonic - JZ2000 - tuned by Technics

JZ2000 nie idzie drogą wyznaczaną przez konkurentów – najcieńszy telewizor za wszelką cenę – owszem, sam ekran jest cieniutki, ale z tyłu opiera się na wielkiej skrzynce z przetwornikami „Tuned by Technics”

CES / Panasonic - JZ2000 - sound

5.0.2 kanały wprost z telewizora

Telewizor posiada panel Master HDR OLED Professional Edition i tym samy przebija konkurentów swoją jasnością i dynamiką, oraz 360° SoundScape Pro – niespotykany w innych telewizorach system rozbudowanego nagłośnienia – sporej wielkości głośniki górne i boczne + oczywiście 3 podstawowe kanały na dole ekranu pozwalają na lepsze odwzorowanie przestrzeni 3D niż jest w stanie to zrobić konkurencja bez użycia soundbarów. Całość nagłośnienia zaprojektowali i zestroili inżynierowie z Technicsa.

Co warte podkreślenia to, że system audio przyjeżdża w komplecie z telewizorem i nie wymaga już dodatkowych inwestycji. To może być pomysł na zawarcie rozejmu w niejednym salonie, gdzie toczą się spory pomiędzy oglądaniem filmów w najwyższej jakości, z hi-endowymi systemami stereo stojącym obok. Kino to kino, stereo to stereo i wilk syty i panna na wydanie czeka.


CES / Panasonic - JZ2000 - My Scenery feature

My Scenery, to funkcja pozwalająca na włączenie relaksujących obrazów, lub filmów, które dopasujemy do nastroju lub pory dnia – funkcja szczególnie polecana dla matek, których dzieci właśnie wyjechały na studia, lub przeprowadziły się do swoich partnerów :)


Interfejs użytkownika JZ2000 to najnowsza odsłona My Home Screen 6.0, a funkcja My Scenery to oprócz zdjęć z Lumix Club, które podkreślają piękno Japonii, to również dostęp do LoungeV Studio, aby udostępniać widzom najpiękniejsze filmy zachęcające do odpoczynku i relaksu.

Podwójny Bluetooth, pozwala na podłączenie np. dwóch zestawów słuchawek do oglądania filmów w nocy.

Część z kluczowych funkcji telewizora można obsługiwać poleceniami głosowymi.

CES / Panasonic - JZ2000 - Sebastian Węgielski promo sepach

Jako że Panasonic pokazał mnóstwo ciekawych urządzeń, a telewizor był zalewie jednym z wielu, a na dodatek Panasonic wycofał się ze sprzedaży telewizorów na kilku rynkach (w tym USA), to z konieczności wspomniano o nim po łebkach – dlatego też niniejszy materiał powstał w swojej większości na podstawie europejskiej prezentacji poprowadzonej przez p. Sebastiana Węgielskiego. CES'owy press pack wprost na końcu zaznaczał, że nie wiadomo, czy JZ2000 wejdzie na rynek amerykański, za to na pewno wejdzie na europejski i to jeden z tych nielicznych przypadków gdy mamy lepiej od Stanów


 

Panasonic GZ1000 - Hollywood Limited Edition

Hollywood Limited Edition TV – na zdjęciu aktualnie dostępny GZ1000, czyli hollywoodzki telewizor referencyjny, wyposażony w znacznie bardziej wydajne zasilanie niż modele seryjne i posiada ogranicznika jasności (ABL), ponieważ nie ma pojawia się ten efekt przygasania obrazu, gdy pobór energii jest zbyt duży i zasilacz "nie wyrabia"

Chciałbym w tym miejscu pozwolić sobie na małą dygresję – Panasonic od lat ciśnie jakość wyświetlaczy i co rok z prawdziwą przyjemnością podziwiam na IFA w Berlinie (tam robią specjalne pokazy w zaciemnionych pomieszczeniach) ich kolejne sukcesy m.in w wyciskaniu coraz większej liczby detali w cieniach. To taka przekorna polityka, by zamiast (byle taniej) tłuc masówkę tworzą tzw. telewizory filmowe / kinowe (różnie to się określa), o wyśrubowanych parametrach, dla wymagającej klienteli – dla której bardziej się liczy oglądanie filmów, niż wiadomości.


Na bazie tych projektów powstaje wyspecjalizowana i mocno limitowana seria urządzeń dla twórców z Hollywood – produkowana i sprzedawana niemal wyłącznie studiom filmowym. Mówię tu o czymś znacznie bardziej zaawansowanym, niż to głosi marketingowa paplanina uprawiana przez innych producentów – mówię o telewizorach z selekcjonowanymi ręcznie panelami (najlepszymi z najlepszych, bez jakichkolwiek zafarbów, zaniczyszczeń, czy innych wad jakie normalnie powstają podczas produkcji) i tuningowanych przez najlepszych kolorystów z USA.

Przy czym proszę nie mylić monitorów dla kolorystów – do color gradingu i do przygotowywania filmów pod kina / Blu-ray / streaming, z telewizorami – profesjonalne monitory to osobna kategoria produktów (30.000 USD za 30"), natomiast "Hollywoodzkie" telewizory są wykorzystywane podczas rozmów biznesowych z klientami, lub gdy potrzebny jest duży ekran – mówimy tu o hi-endowych telewizorach referencyjnych.

Pojawiają się one ok pół roku (max do roku) po premierze rynkowej modelu flagowego na dany sezon – uzgodnienia / testy / raporty / implementacje i tak w kółko, aż do powstania wersji finalnej, będącej hybrydą telewizora konsumenckiego z idealnym panelem i tuningiem wg hollywoodzkiej specyfikacji. Następca GZ1000 – HZ2000 spodziwany jest w okolicach września.


Dobra wiadomość dla ludzi spoza branży filmowej – hollywoodzkie telewizory są dostępne komercyjnie w jednym, jedynym sklepie w USA i pomimo adekwatnej ceny nie czekają na klientów, a raczej to klienci czekają na nie – podaż jest bardzo niewielka i wynosi zaledwie 10 szt / miesiąc.

Gdybyś uznał, że cię stać i chcesz, to uderzaj bezpośrednio do Roberta Zohna – właściciela Value Electronics – TC-55GZ1000 za 3.250 USD / TC-65GZ1000 za 4.450 USD, wysyłka za free. Dodatkowo dostaniesz w prezencie odtwarzacz Blu-ray DP-UB820K 4K HDR.


 

Ciekawostka – Panasonic od 24 lat produkuje swoje telewizory w Czechach, a wypuścił ich na rynek europejski już blisko 40 mln sztuk. Tam również powstają OLED’y włącznie z JZ2000 (poklikaj w zdjęcia żeby je powiększyć) 

CES / Panasonic - see through OLED panels

Od grudnia 2020 wystartowała oficjalnie w Japonii i krajach Oceanii komercyjna sprzedaż półprzeźroczystych ekranów OLED 55” Panasonic. Przyznam że widziałem podobne i na pokazach innych producentów, ale nie zwróciłem uwagi, czy były to nadal demo (jak i na IFA 2019), czy już produkty komercyjne. Będą się sprawdzać w marketingu, to taki Cyberpunk 2077 + Blade Runner + Ghost in the Shell na żywo


 

CES / Panasonic - SoundSlayer HTB01

SoundSlayer HTB01 – głośnik dla graczy, kompatybilny z Dolby Atmos / DTS:X / DTS VIRTUAL:X, czyli tworzący dźwięk przestrzenny. Zaprojektowany w kooperacji z twórcami Final Fantasy XIV Online. Głośnik otrzymał nagrodę innowacyjności CES w kategorii „słuchawki i audio osobiste”. Posiada 3 tryby gamingowe: RPG / FPS / Voice.CES / Panasonic - SoundSlayer HTB01

 

CES / Panasonic - Technics true wireless headphones

Technics zaanonsował w bardzo zawoalowany sposób słuchawki true wireless, które mają się pokazać z drugiej połowie roku. Będą posiadać aktywną redukcję hałasu i być hi-endem dostępnym dla zwykłych użytkowników.


Kolejny odcinek będzie króciutki, ale wart zrobienia – po prostu chcę się podzielić kolejnym z obiektów na mojej liście marzeń po tegorocznej wystawie – kamerą jedyną w swoim rodzaju i aż dziw bierze, że nikt czegoś podobnego do tej pory jeszcze nie zaproponował. Ale an proste pomysły wpada się najtródniej :)


 


N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page