top of page

CES / TCL, czyli rolofony, smartfony, okulary i tablety

Doświadczenie podpowiada, że gdy konferencja prasowa nosi tytuł: “Doświadcz więcej”, to będzie kolejne pustosłowie wymyślone przez skośnookiego copywritera, gdy nie ma co pokazać. Jednak tym razem każde, dosłownie KAŻDE zaprezentowane urządzenia wywoływało u mnie chcicę pożądania – normalnie to mało co mnie rusza, a tym razem było inaczej – gotów byłbym przynajmniej połową tych przedmiotów otoczyć się natychmiast.


CES 2021 / TCL - press conference Experience More

Opowieść 01 – o tym co z grubsza na CES się działo

Opowieść 02 – o ogromnych telewizorach w rozmiarze XL od TCL


CES 2021 / TCL - rollable displays

Pozostając na boku wielkie telewizory, a pozostając jeszcze przy wyświetlaczach – tym razem zdecydowanie mniejszych rozmiarów – TCL pokazał dwa prototypy urządzeń ze zwijanymi ekranami: 6.7” AMOLED dla smartfonów, oraz 17” drukowany OLED mogący nam służyć np. za rolowaną mapę z nawigacją.


CES 2021 / TCL - rollable display phone - rollophon

Czyż nazwa ROLOFON / ROLLOPHONE nie pasuje idealnie do tej konstrukcji?

Smartfon z powiększającym się w razie potrzeby ekranem – zdecydowanie bardziej mnie kupuje, niż telefony rozkładane. Aparaty z zawiasami, to nie Tricordery ze Star Trek'a, którymi można bezkarnie machać, żeby się rozkładały do nawiązywania połączeń – by z nich w pełni skorzystać należy wykonać więcej i wymagających większej uważności czynności.

Nie ma jeszcze oficjalnej nazwy tego segmentu, proponuję więc własną Rolofon, a na rynek anglojęzyczny Rollophone.

A taki rolofon działa jak zwykły, mały smartfon, w którym rozwijanie ekranu możemy uruchomić już w trakcie rozmowy i nie czekać na osiągnięcie rozmiaru docelowego.


CES 2021 / TCL - rollable display tablet - rollotab

ROLOTAB, lub ROLLOTAB? Który brzmi lepiej?

Natomiast rolotab (ang. Rollotab) kojarzy mi się z cyberpunkowym średniowieczem..., gdy posłaniec przyjeżdżał na zamek, stawał na skrzyni, majestatycznie rozwijał zwój i odczytywał na cały głos, co tam ekipa trzymająca władzę nowego uradziła. Pomysł fajny, ale obawiam się, że pozostanie na etapie prototypu, bo kto zaryzykuje branie ze sobą takiego cacka na wycieczkę po głuszy / kajak / w góry? No chyba, że wojsko się nim zainteresuje. Ależ to byłby piękny widok, gdyby tak któregoś dnia zobaczyć stada młodych i starych uganiających się po mieście z rolotabami za Pokemonami :) Miodność 100%.


 

CES 2021 / TCL - smartphones Series 10

Ledwie rok temu, TCL zadebiutował smartfonami, wprowadzając 7 modeli Serii 10, w tym m.in. z 5G dedykowany dla sieci Verizon – część konferencji, poświęconą urządzeniom mobilnym poprowadził Stefan Streit


W bieżącym miesiącu na rynek USA wchodzą dwa nowe smartfony Serii 20 – TCL 20 5G i TCL 20 SE, a kolejne trzy mają się pojawić niedługo.


CES 2021 / TCL - smartphone TCL 20 5G

TCL 20 5G – to będzie chyba najtańszy na rynku telefon z 5G, a przez to skracający dystans cenowy pomiędzy dotychczasowymi 4G, a obłożonymi cenowym “podatkiem” od luksusu modelami 5G. Ekran 6.67” FHD+, procesor Snapdragon 690, ultraszybki przesył danych, a więc wygodne granie i oglądanie filmów i praca w jednym. Do tego potrójny aparat fotograficzny 48MP obdarzony sztuczną inteligencją podczas przetwarzania obrazu + szerokokątny 118 stopni + aparat do zbliżeń. Cena europejska za prawie flagowca: 299 Euro.

Napisałem "prawie", ponieważ powyżej będzie jeszcze jeden model 5G Pro, no więc czy niecałe 1.400 zł aparat za z 5G to dużo, czy mało?


CES 2021 / TCL - smartphone TCL 20 5G

Trzy aparaty na wyspie, minimalistyczny design – ładnie to wygląda

CES 2021 / TCL - 20 5G night shots

Zdjęcia nocne robią bardzo pozytywne wrażenie, w czym m.in. zasługa zaawansowanej stabilizacji obrazu

CES 2021 / TCL - 20 5G night shots

Ma też robić udane selfie w nocy, i nie będą mu przeszkadzały źródła światła w tle

CES 2021 / TCL - TCL 20 SE

Natomiast TCL 20 SE sprawia wrażenie telefonu zaprojektowanego specjalnie pod multimedia i oglądanie filmów

TCL 20 SE – bardzo przystępna cenowo propozycja firmy. Duży ekran 6.82”, dwa głośniki i zdolność do odtwarzania plików Hi-Res. Poczwórny aparat tylny 16MP z możliwością regulacji głębi ostrości. Do tego wydajne zasilanie 5000 mAh – 17h odtwarzania filmów / 154h grania muzyki / 20h surfowania w 4G / możliwość indukcyjnego doładowania innych urządzeń przez plecki. Cena europejska: 149 Euro (niecałe 700 zł).


CES 2021 / TCL - TCL 20 SE press conference

Wszystkie urządzenia z ekranami własnej produkcji napędzane są przez procki NXTVISION (o czym dalej)

CES 2021 / TCL - full smartphones lineup

Na jednym ze slajdów dało się zauważyć całe planowane tegoroczne portfolio modeli z Serii 20, a na innym przypisać im nazwy – 20 SE / 20 5G / 20 Pro5G / 20 L / 20 S, a więc najbardziej wypasiony flagowiec jeszcze przed nami

CES 2021 / TCL - 20 4g & 20 SE price, press conference

Na slajdach przewijały się zamiennie ceny w USD / EURO, można więc wysnuć wniosek, że wszystko odbędzie się wg przelicznika 100 USD = 100 EURO – takimi cenami wykończą konkurencję


 

CES 2021 / TCL - NXTPAPER

TCL NXTPAPER – kolejna rewolucja w wyświetlaczach – tablet z wysoko transflektywnym ekranem (ang. Transflective LCD), który wykorzystuje naturalne światło otoczenia w roli podświetlenia ekranu, co daje nam poczucie jakbyśmy korzystali ze zwykłego papieru. Taki ekran odbija, lub przepuszcza światło w zależności od warunków otoczenia i nawet w bardzo jasnym środowisku utrzymuje stały kontrast proporcjonalny do natężenie światła – obraz jest czytelny nawet w pełnym słońcu. Sam ekran do wyświetlania obrazu pobiera równie mało energii jak e-papier. Do tej pory ekrany transflektywne były spotykane w zastosowaniach profesjonalnych, jak wyświetlacze w komunikacji publicznej, lub do wyświetlania reklam w witrynach sklepów.


CES 2021 / TCL - e-ink vs. nxtpaper

Najprościej wytłumaczyć ich działanie w taki sposób, że światło słoneczne (lub sztuczne), przenika do wnętrza ekranu, gdzie odbija się od lustra i powracając podświetla od tyłu piksele LCD. Dzieje się to podobnie jak to w normalnych ekranach robią diody, ale odpada typowy problem, że gdy jest bardzo jasno na podwórku, to nic na ekranie nie widać, bo diodowe podświetlenie nie daje rady skompensować słońca. Genialne w swojej prostocie.


A swoją drogą to ciekawe, dlaczego nie wykorzystuje się tej techniki w telewizorach? Może z powodu grubości panelu...


CES 2021 / TCL - nxtpaper tablet

W tym przypadku im światło jaśniejsze wokół, tym proporcjonalnie więcej się go odbija od lustra i obraz na matowym ekranie widać tak, jakby to była zadrukowana kartka papieru. Natomiast gdy się wokół robi ciemno, do gry wchodzą zwykłe diody doświetlając krawędziowo ekran. Jestem gotów od ręki zamienić ukochanego Kindle na ten wynalazek

Jako, że matowe ekrany NXTPAPER nie wymagają tylnego podświetlenia, a więc i nie generują szkodliwego dla wzroku światła niebieskiego. NXTPAPER to 26 patentów chroniących nasze oczy, które nie męczą się tak, jak przy innych ekranach. To również ekrany, które w przeciwieństwie do tradycyjnego e-papieru są kolorowe – można więc oglądać filmy i grać w gry. Spodziewana dostępność od kwietnia, w cenie 349 Euro.


CES 2021 / TCL - NXTPAPER press conference

 

CES 2021 / TCL - TAB 10s press conference

TCL TAB10s – pierwszy tablet w ofercie z 10.1” wyświetlaczem FHD, ośmiordzeniowym procesorem, odczepianą klawiaturą i piórkiem do rysowania (T-Pen). Coś tak czuję, że się i tej pokusie nie oprę, bo za to skrzyżowanie leciutkiej maszyny do pisania ze szkicownikiem z Wi-Fi, wyznaczono cenę 199 Euro / wersja z 4G za 249 Euro.


CES 2021 / TCL - TAB 10s

 

CES 2021 / TCL - MOVEAUDIO S600 press conference

Słuchawki tak ładne, że poświęcę im osobny, mocno ilustrowany post

TCL MOVEAUDIO S600 – słuchawki prawdziwie bezprzewodowe, swoim pałeczkowatym designem nawiązujące trochę do produktów Apple, ale dla odmiany wspierające asystenta Google i szybkie parowanie z Androidem. Każda słuchawka posiada 3 wbudowane mikrofony odpowiedzialne za rozmowy telefoniczne i Noise Cancelling (aktywną redukcję hałasu). Transparency Mode przesyła dźwięk z mikrofonów, gdy ktoś do nas mówi – cena 149 Euro.


 

CES 2021 / TCL - MOVETRACK press conference

TCL MOVETRACK – zawieszka na obrożę dla czworonoga – pozwala na geolokalizację w czasie rzeczywistym. Pewnie nie każde zwierze taką potrzebuje, ale gdy trafi nam się pupil o duszy włóczęgi, to taka inwestycja ma sens. Zresztą dwunogowi też taką można przypiąć, i nie mam na myśli śledzenia męża w piątkowy wieczór, a np. troskę o osoby z demencją. Dostępność ok. kwietnia za 99 Euro.


 

CES 2021 / TCL - WEAREABLE DISPLAY press conference

TCL WEAREABLE DISPLAY – to kolejna z moich zachcianek (prototyp pokazano w ubiegłym roku pod nazwą Project Archery). Okulary wyposażono w dwa wyświetlacze Full-HD Micro OLED i wchodzą one już w fazę produkcyjną. Ważą zaledwie 20% tego, co zwykły zestaw do VR, a wyświetlają obraz jakbyśmy siedzieli przed 140” ekranem.


CES 2021 / TCL - WEAREABLE DISPLAY

 

CES 2021 / TCL - NXTVISION display

TCL NXTVISION – to kolejny etap w doświadczaniu wrażeń wizualnych – znakomita wierność odtwarzanych barw, lepszy kontrast i jasność, oraz uwaga!!! automatyczna konwersja zwykłego obrazu w czasie rzeczywistym do HDR (większa dynamika barw nawet na telefonie). To również troska o oczy widzów (chodzi o redukcję barwy niebieskiej), oraz dostępność na tak różnych urządzeniach jak: TV / PC / tablet / smartfon.


CES 2021 / TCL - NXTVISION window transfer

Zarówno obrazy jak i pliki mogą być łatwo udostępniane pomiędzy różnymi urządzeniami marki, przez przeciągnięcie i upuszczenie na kolejny ekran

To również możliwość zagnieżdżenia obrazu w obrazie, np. widok ekranu telefonu wyświetlany na telewizorze, gdy jednym okiem robimy Home Office , a drugim relaksujemy się w salonie oglądając film w tle.


CES 2021 / TCL - NXTVISION display

 

Gdybym miał wskazać, jedną spośród blisko 2000 wystawiających się w tym roku na CES firm, a która zrobiła na mnie ogólnie największe pozytywne wrażenie, to bez wahania wskazałbym na TCL.


CES 2021 / TCL - 300 mln. users - press conference

TLC to 75.000 pracowników w 22 fabrykach, 28 ośrodków naukowo-badawczych i 300.000.000 (słownie trzysta milionów) klientów w 160 krajach.


CES 2021 / TCL - global ranking press conference

Ten wykres pokazuje udział marki w rynku światowym, i o ile klimatyzatory, czy pralki możemy pominąć w naszych rozważaniach, to drugie miejsce wśród producentów telewizorów robi wrażenie – nie LG, nie Panasonic, nie Sony, a TCL jest po Samsungu. Natomiast 5-te wśród producentów smartfonów, po zaledwie jednym roku działalności na tym polu – też daje do myślenia.


CES 2021 / TCL - 17 mln. tv sets sold

Jeszcze ciekawszy slajd – w ciągu pierwszych 3 kwartałów ubiegłego roku sprzedali ponad 17.000.000 (słownie siedemnaście milionów) telewizorów, liczba wręcz trudna do wyobrażenia. W tym w Ameryce Północnej zanotowali 24.8% wzrost rok do roku, a w Europie aż 96.3% wzrost.


CES 2021 / TCL - overall satisfaction press conference

Według czytelników miesięcznika PC Magazine, TCL produkuje dające największa satysfakcję telewizory, wyprzedzając tym samym LG, Sony, Samsunga (...), Sharpa i kilku innych. To również najchętniej polecana przez klientów amerykańskich marka i to już trzeci rok z rzędu.


Gdy się dysponuje własnymi mocami wytwórczymi, paneli we wszystkich rozmiarach i własnymi procesorami przetwarzającymi obraz, to można zadbać, by od najmniejszego smartfona po największy telewizor obraz był na wszystkich urządzeniach spójny –NXTVISION. Na zakończenie, już bez komentarza kilka fotek z jednej z automatycznych linii produkcyjnych.


Do TCL jeszcze później powrócę, bo zostały w kolejce do pokazania różne fajne sprzęty domowe + soundbary + prześliczne słuchawki.


W kolejnym odcinku:

  • o zalewającej nas powodzi nowego nazewnictwa związanego z telewizorami, oraz

  • o nieczystych zagrywkach jednego z wielkich producentów

N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page