Denon'a 110 lat cz. 2 - rocznicowe nowości stereo: odtwarzacz, wzmacniacz i wkładka z serii A110

Zaktualizowano: 3 paź 2020

Ludzie Denon'a postanowili uhonorować 110-tą rocznice powstania firmy w sposób, na którym znają się najlepiej – projektując serię urządzeń, która wybije się ponad to, do czego mogliśmy się przez lata przyzwyczaić. Mam nadzieję, że po lekturze, każdy wyrobi sobie własną (wstępną) opinię.

I jeszcze jedno – w tym tekście, nie ma ani słowa zaczerpniętego z oficjalnego newsa, gdyż wszystkie wykorzystane wiadomości i cytaty pochodzą z konferencji prasowej. Kto więc ciekaw cyferek i informacji ogólnych, musi sam do nich dotrzeć.

W kolejnym odcinku opowiem o jubileuszowym amplitunerze, bo to zupełnie osobny temat i uzupełnię tekst o kilka bezpardonowych pytań od dziennikarzy ze świata.


Kto przegapił część 1, opowiadającą o kamieniach milowych, wypracowanych przez firmę przez te 110 lat, niech koniecznie nadrobi zaległości w lekturze :)

Nieczęsto się zdarza, aby dało się namówić bezpośrednio związanych z powstaniem nowych produktów Japończyków, na kilka słów od siebie, ale skoro się tak zdarzyło to niech słowo wstępne, wygłosi postać legendarna – sam Shinichi Yamauchi.

Shinichi Yamauchi – Denon Sound Master

Sound Master, to osoba odpowiedzialna za strojenie i końcowe brzmienie spójne z innymi produktami danej marki (w tym przypadku stereofonicznymi, bowiem od wielokanałowych AV jest inna osoba).

Shinichi Yamauchi (Sound Master urządzeń stereo): Z okazji 110-tej rocznicy powstania marki Denon, chcieliśmy wyrazić uznanie dla wieloletnich klientów naszych produktów. Ogłaszamy wprowadzenie czterech jubileuszowych urządzeń, nie tylko w celu upamiętnienia rocznicy, ale również by zawrzeć w nich najnowsze rozwiązania. Mam nadzieję, że przypadną one do gustu...

Denon - produkty jubileuszowe

Oliver Kriete
Oliver Kriete (European Produkt Manager): W październiku 2020 firma Denon zacznie wypuszczać do sprzedaży: - flagowy wzmacniacz AV – AVC-A110 - referencyjny wzmacniacz i odtwarzacz – PMA-A-110 i DCD-A110 - edycję specjalną wkładki MC wraz z główką – DL-A110 Wszystkie produkty będą posiadały unikalny wygląd i brzmienie by uhonorować 110 lat historii firmy. Poprosiliśmy naszych inżynierów, by odrzucili wszelkie ograniczenia związane z kosztami, a gdyby mogli stworzyć wszystko, to jak by to wyglądało i w jakim kierunku zmierzało? Jakie nowe składniki by wykorzystali? Jakie modyfikacje mechaniczne, tak by oddać całokształt filozofii dźwięku, który Denon nieustannie rozwija, by spuścić ze smyczy moc ekspresji niespodziewanego – głębszy i bogatszy dźwięk. O tym nie da się opowiedzieć, tego trzeba posłuchać samemu, by poczuć i pojąć jak daleko udało się naszym inżynierom dotrzeć.

Denon PMA-A-110 i Denon DCD-A110

System stereo – Denon PMA-A-110 i DCD-A110 – dwa z czterech produktów jubileuszowych


Denon od lat posiada ugruntowaną pozycję specjalisty w konstruowaniu sprzętu odtwarzającego, jednakże jego pozycja w samej Japonii jest jeszcze wyższa, niż w całej Europie i USA. Dla potrzeb bardzo wymagającego (i co by nie mówić również zamożnego) azjatyckiego rynku stworzono dedykowaną i systematycznie rozwijaną serię SX, która jest bezpośrednim sukcesorem legendarnej serii S1 z 1993 roku (więcej w części 1). To właśnie referencyjne modele SX posłużyły za bazę rozwojową dla systemu rocznicowego.


Hiroki Iihara - Denon Hi-Fi Group

Hiroki Iihara (inżynier z grupy Hi-Fi o odtwarzaczu płyt): Pragnę by nasi klienci doświadczali efektu WOW i niesamowitych doznań. By poświęcony czas na słuchanie płyt CD, był kontaktem ze sztuką.

Denon DCD-A110

DCD-A110 – odtwarzacz SACD

Denon DCD-A110 napęd

Oczywiście wyposażony w opatentowany, uniwersalny czytnik płyt (CD / SACD / DVD-ROM – można tworzyć własne kolekcje plików Hi-Res FLAC i DSD). Napęd posiada: S.V.H. (ang. Suppress Vibration Hybrid – tłumienie wibracji) / pokrywę z miedzi poprawiającą sztywność / wsporniki mechanizmu z grubej stali / odlewaną z aluminium szufladę. Wszystko jest grube i ciężkie, by jak najmocniej tłumić wszelkie wibracje, po to by odczyt danych z płyt zawierał jak najmniej błędów.


Denon DCD-A110 Ultra AL32 Processing

Jak widać w zestawie wbudowane są dwa osobne DAC'ki, z czego ten we wzmacniaczu potrafi obsłużyć sygnały z wyższym próbkowaniem, ale jak to często w audio bywa nie zawsze więcej znaczy lepiej – temat powróci w części Q&A.

Przetwarzaniem sygnału cyfrowego na analog zajmuje się najnowszy Ultra AL32 Processing (tak, tak to enta wersja rozwojowa Alpha Processing’u wynalezionego w 1993 roku), w której to dla jeszcze większego zbliżenia się do oryginalnej fali analogowej podwojono częstotliwość próbkowania w stosunku do poprzedniej wersji (AL32 Plus), a to oznacza 32-krotne nadpróbkowywanie sygnału z płyty CD. Czyli gdy na wejściu mamy 44.1 kHz, to do przetwarzania trafia 1.4112 MHz. Nawet gęste pliki 192 kHz podlegają 8-krotnemu nadpróbkowaniu, dzięki czemu redukowane są zakłócenia wysokich częstotliwości.


Denon DCD-A110 Quadruple DAC

Często się mówi, że coś jest zdublowane by lepiej działać, tu DAC został podwójnie zdublowany, czyli (jak to powiedzieć) poczworzony?


Dopiero w takiej postaci sygnał trafia do dwóch podwójnych DAC’ów (PCM1795), gdzie cztery sygnały, są na wyjściu porównywane pomiędzy sobą, a wszelkie rozbieżności traktowane jako błędy są usuwane. Udaje się w ten sposób zyskać o 4-6 dB wyższy stosunek sygnału do szumu, co jest sporym osiągnięciem w domenie cyfrowej.

Denon DCD-A110 4x DAC PMC1795

A tak to wygląda w realu – jedna płytka drukowana


Wykonywanie tak złożonych operacji wymaga wydajnego zasilania czystą energią. Do tego celu wykorzystuje się osobne zasilacze dla obwodów analogowych i cyfrowych.

Denon DCD-A110 zasilanie