DENON jako pierwszy pokazał amplitunery AV z HDMI 2.1 i ze wsparciem dla 8K (cz. 2)

Zaktualizowano: 19 cze 2020

Niniejszy tekst stanowi obszerny fragment oficjalnej notki prasowej dystrybutora, dotyczącej zbliżających się premier amplitunerów i wzmacniaczy AV marki Denon.

Przed dalsza lekturą zapraszam jednak do zapoznania się z częścią 1, która omawia wątki ogólniejszej natury i odpowiada na kluczowe pytanie: „Czy w ogóle potrzebujemy urządzeń AV ze wsparciem dla HDMI 2.1?”.


Pomimo, że poniższy tekst (poza ostatnim akapitem) jest jednym wielkim cytatem, dla uniknięcia zamieszania, nie będzie posiadał typowego wyglądy cytatów na tym blogu (niebieski italic).

DENON AVC-X6700H - black front

Wszystkie zdjęcia pochodzą z 11-to kanałowego modelu AVC-X6700H

Definiując nowe standardy

Nowe amplitunery AV i wzmacniacze AV Denon serii X zapewniają najlepsze wrażenia kina domowego oraz wykorzystują najnowsze technologie HDMI. Dzięki niewiarygodnej jakości obrazu i zaawansowanym możliwościom dekodowania dźwięku uzyskanie doznań znanych z sali kinowej we własnym domu jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Ciesz się filmami i programami TV z oszałamiającą jakością obrazu dzięki dedykowanemu wejściu HDMI „8K”, które umożliwia obsługę sygnału 8K/60 Hz oraz 4K/120 Hz, wsparcie nowych formatów HDR, w tym HDR10+ i Dynamic HDR, oraz zupełnie nową funkcję HDMI o nazwie QuickMedia Switching (QMS), która pozwala na natychmiastową zmianę rozdzielczości lub liczby klatek na sekundę w celu wyeliminowania zjawiska ciemnego ekranu. Aby uzyskać wyjątkowe kolory, wyrazistość i kontrast, najnowsze modele z serii X nadal obsługują HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma) i Dolby Vision, a także 4:4:4 Pure Color subsampling oraz BT.2020.


DENON AVC-X6700H - inside

Na pierwszym planie blok monolitycznych wzmacniaczy (kliknij żeby powiększyć)

Z myślą o graczach

Kilka nowych funkcji zapewnia graczom przewagę, w tym ostra jak brzytwa jakość obrazu 4K/120 Hz i zmienna częstotliwość odświeżania (VRR), aby zniwelować rozrywanie klatek i poprawić ogólną precyzję. Zdobądź przewagę nad konkurencją dzięki trybowi Auto Low Latency Mode (ALLM) i Quick Frame Transport (QFT), z których każdy ma na celu zmniejszenie opóźnień i poprawę wyników. Zobacz wroga zanim on zobaczy Ciebie, z oszałamiającą jakością obrazu 8K.

Nowe urządzenia Denon z serii X mogą również skalować istniejące treści HD i 4K do 8K dzięki czemu większe grono osób może doświadczyć mocy rozdzielczości 8K.

Streaming filmów oraz programów TV z najlepszą jakością dźwięku

Nowe urządzenia z serii X marki Denon nadal obsługują kanał zwrotny audio eARC, który zapewnia transfer nieskompresowanego i kodowanego obiektowo dźwięku z telewizora do amplitunera za pomocą jednego kabla HDMI. Telewizory odtwarzają obraz bezpośrednio z aplikacji telewizyjnych w najlepszej dostępnej jakości – 4K lub 8K – podczas gdy amplituner określa najlepszy dostępny format dźwięku surround do dekodowania.

Dzięki eARC i najnowszej łączności HDMI do 8K Ultra HD, nowe amplitunery i wzmacniacze AV z serii X zapewniają bezproblemowe połączenie z nowoczesnymi telewizorami 8K, urządzeniami do streamingu, konsolami do gier i innymi odtwarzaczami multimedialnymi.

DENON AVC-X6700H - back

Piękno topowego urządzenia AV potrafiącego obsługiwać dźwięk 3D (kliknij żeby powiększyć)

DTS:X Pro

Modele Denon AVC-X6700H i AVC-X4700H obsługują praktycznie wszystkie istniejące formaty dźwięku 3D, w tym Dolby Atmos, Dolby Atmos Height Virtualization Technology, DTS:X, DTS Virtual:X, IMAX Enhanced i Auro-3D. AVC-X6700H oferuje ponadto obsługę DTS:X Pro, pozwalając użytkownikom korzystać z maksymalnie 13 kanałów dekodowania DTS:X w różnych konfiguracjach głośników, takich jak 7.2.6 lub 9.2.4. Słuchacze mogą również cieszyć się najnowszymi filmami IMAX Enhanced w konfiguracjach głośników 7.2.6 lub 9.2.4 dzięki możliwościom przetwarzania 13.2 kanałów z wykorzystaniem zewnętrznego wzmacniacza. Funkcja DTS:X Pro będzie dostępna za pośrednictwem aktualizacji oprogramowania systemowego jeszcze w tym roku.

AVC-X6700H obsługuje 11 kanałów wzmocnienia z przetwarzaniem 13.2 kanałowym, natomiast AVC-X4700H i AVC-X3700H obsługują do 9 kanałów wzmocnienia i przetwarzanie 11.2 kanałów. AVR-X2700H obsługuje do 7 kanałów wzmocnienia. Dekodowanie Auro-3D jest obsługiwane przez AVC-X6700H i AVC-X4700H. Format IMAX Enhanced jest obsługiwany zarówno przez obydwa amplitunery, jak i AVC-X3700H.

Denon oferuje teraz także nowy tryb przedwzmacniacza dla AVC-X3700H, AVC-X4700H i AVC-X6700H,wcześniej dostępny tylko we flagowym modelu Denon AVC-X8500H. Tryb przedwzmacniacza zapewnia wyraźniejszą ścieżkę sygnału i większą tolerancję poziomów przesterowania poprzez odłączenie wewnętrznych wzmacniaczy, gdy urządzenie jest wykorzystywane jako procesor AV, a wszystkie głośniki są zasilane przez wzmacniacze zewnętrzne.

DENON AVC-X6700H - back detail

Gdzieś trzeba podłączyć te 3 dodatkowe pary efektowych kolumn górnych

Platforma multiroom HEOS Built-In dosłuchania muzyki

Dzięki platformie HEOS Built-in, AVR-y z serii X mogą bezprzewodowo streamować muzykę do kompatybilnych komponentów HEOS z różnych bezpłatnych i płatnych serwisów streamingowych, w tym: Spotify, Napster, Amazon Music HD, TuneIn, Deezer, SoundCloud, TIDAL i wielu innych. Konsumenci mogą także słuchać ulubionej muzyki bezprzewodowo w dowolnym pomieszczeniu w domu. Odtwarzaj ten sam utwór w każdym pokoju lub wybierz inny utwór dla każdego podłączonego pokoju korzystając z różnych źródeł streamingu. Dodaj głośniki Denon Home do większej liczby pomieszczeń i kontroluj wszystko dzięki aplikacji HEOS. Oprócz platformy HEOS obsługiwane są także Apple AirPlay 2 i Bluetooth. Streaming Apple Music jest możliwy przez AirPlay 2.

Wraz z nowymi głośnikami z serii Denon Home (recenzja tu), zrobił się z tego bardzo fajnie grający multiroom

Obsługa Roon Tested oraz odtwarzanie muzyki w wysokiej rozdzielczości

AVR z serii X marki Denon mają certyfikat Roon Tested, dzięki czemu użytkownicy mogą na nowo odkrywać muzykę ze swoich bibliotek dzięki zaawansowanemu interfejsowi muzycznemu Roon na komputerach osobistych i urządzeniach inteligentnych. Amplitunery i wzmacniacze AV Denon kompatybilne z Roon Tested można łatwo skonfigurować przez Roon za pomocą AirPlay 2 lub poprzez połączenie z urządzeniem Roon Core. Oprócz streamingu dźwięku w wysokiej rozdzielczości przez sieć, każde urządzenie posiada na panelu przednim port USB, który oferuje wygodne odtwarzanie plików audio w formatach MP3 oraz wysokiej rozdzielczości (pliki WAV, FLAC, ALAC i DSD 2.8/5.6 MHz).

DENON AVC-X6700H - HDMI 2.1

A całe to "zamieszanie" o te gniazdka oznaczone jako 8K

Intuicyjne sterowanie głosowe

Amplitunery i wzmacniacze AV z serii X marki Denon współpracują z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Google Assistant i Apple Siri, zapewniając łatwe sterowanie za pomocą poleceń głosowych. Słuchacze mogą korzystać z Amazon Alexa do zmiany różnych ustawień, w tym do przełączania źródeł wejściowych dla kilku odtwarzaczy multimedialnych, podczas gdy Google Assistant i Apple Siri mogą być używane do regulacji głośności, przechodzenia do następnego utworu i wiele więcej2.

Denon Setup Assistant

Dzięki wizualnemu prowadzeniu użytkownika przez każdy etap procesu konfiguracji, wielokrotnie nagradzany program Denon Setup Assistant ułatwia uruchomienie AVR z serii X i oszczędza czas, aby można było cieszyć się doskonałą jakością dźwięku Denon w kilka chwil po rozpakowaniu pudełka. Ponieważ każde kino domowe jest wyjątkowe, Denon korzysta z wysokiej jakości technologii kalibracji pomieszczenia Audyssey, która automatycznie wykonuje precyzyjne pomiary i optymalizuje wydajność odbiornika, zapewniając najlepsze wrażenia dźwięku 3D dostosowane do indywidualnych właściwości akustycznych pokoju. AVR-X2700H oferuje Audyssey MultEQ XT, podczas gdy reszta nowych AVR-ów zapewnia Audyssey MultEQ XT32, a także subEQ HT do niezależnej kalibracji subwoofera dla bardziej zrównoważonej i kontrolowanej wydajności basu. Aplikacja Audyssey MultEQ Editor jest dostępna w sprzedaży dla tych użytkowników, którzy oczekują jeszcze więcej opcji dostosowywania brzmienia.

DENON AVC-X6700H - amplifier

Wzmacniacze

Dwa zestawy głośników – nowa funkcja Audyssey

Modele serii X z roku 2020 obsługują teraz nową funkcję Dual Speaker Setup Preset, która umożliwia użytkownikom przechowywanie i natychmiastowe przełączanie między dwiema konfiguracjami głośników. Na przykład użytkownicy mogą przechowywać jednocześnie rezultat kalibracji Audyssey wykonanej przez odbiornik, jak i samodzielnie dostrojoną krzywą MultEQ lub pasmo przenoszenia dostosowane za pomocą aplikacji Audyssey MultEQ Editor, co pozwala użytkownikom łatwo porównywać różnice i wybierać preferowaną opcję. Słuchacze mogą także wykonywać pomiary Audyssey dla dwóch różnych zestawów głośników, na przykład 2.0 dla słuchania muzyki oraz 5.1.4 dla dźwięku przestrzennego kina domowego.


DENON AVC-X6700H - DSP

Procesory DSP

Kluczowe różnice między modelami


Kluczowe cechy wspólne wszystkich AVR serii X z roku 2020 (wideo oraz HDMI)

 • (Nowość) 8K: Zobacz wszystkie szczegóły dzięki rozdzielczości 8K i funkcji skalowania obrazu.

 • (Nowość) 4K/120 Hz: Ciesz się niezwykle płynnym obrazem dzięki obsłudze 4K/120 klatek na sekundę.

 • (Nowość) Variable Refresh Rate (VRR): Zmniejsza lub całkowicie eliminuje opóźnienie, zacinanie i rozrywanie klatek, zapewniając bardziej płynną i szczegółową rozgrywkę.

 • (Nowość) HDR10+: Wykorzystaj w pełni swój telewizor i treści kompatybilne z HDR10+ dzięki funkcji HDR10+.

 • (Nowość) Dynamic HDR: Zoptymalizuj wydajność telewizorów HDR za pomocą Dynamic HDR z dynamicznymi metadanymi, scena po scenie lub klatka po klatce.

 • (Nowość) Quick Media Switching (QMS): Więcej oglądania, mniej czekania. Pożegnaj się z pustym ekranem dzięki Quick Media Switching (QMS).

 • (Nowość) Quick Frame Transport (QFT): Zmniejsz opóźnienia, aby zapewnić słynniejszą rozrywkę pozbawioną lagów.

 • eARC: Ulepszony kanał zwrotny audio obsługuje najnowsze, bezstratne i wielowymiarowe formaty audio do transmisji dźwięku bezpośrednio z telewizora do amplitunera AV za pomocą pojedynczego kabla HDMI.

 • Auto Low Latency Mode (ALLM): Tryb obsługiwany przez Xbox One, wymaga kompatybilnego telewizora.

 • Niesamowite kolory: 4:4:4 Pure Color sub sampling, HDR10, HDR10+, Dolby Vision, Hybrid Log-Gamma (HLG), Dynamic HDR, 3D, oraz BT.2020 zapewniają wyjątkowe kolory, klarowność ikontrast.

 • HDCP 2.3: Obsługa najnowszego standardu ochrony przed kopiowaniem na wszystkich portach HDMI.

DENON AVC-X6700H - HEOS module

Moduł HEOS odpowiedzialny za wymianę sygnałów z innymi urządzeniami multiroom

Dźwięk oraz formaty Surround

 • (Nowość) DTS:X Pro: Dostępne tylko w modelu AVC-X6700H, DTS:X Pro umożliwia użytkownikom przetwarzanie do 13 kanałów.

 • Formaty dźwięku 3D: Dolby Atmos, DTS:X, IMAX Enhanced oraz Auro 3D.

 • Premium DAC: 32bit AKM DAC umożliwia dekodowanie dźwięku w wysokiej rozdzielczości.

 • Dźwięk Hi-Res: Możliwość dekodowania plików bezstratnych do 24-bit/192 kHz ALAC, FLAC i WAV, a także ścieżek DSD 2.8 MHz i 5.6 MHz za pośrednictwem portu USB na panelu przednim lub urządzeń sieciowych.

DENON AVC-X6700H - video module

Moduł wideo

Streaming muzyki oraz Smart Home

 • Roon Tested: Uzyskaj więcej z bibliotek muzyki cyfrowej dzięki informacjom o wykonawcach i utworach, które można przeszukiwać.

 • HEOS Built-in: Streaming muzyki przez Wi-Fi oraz technologia audio multiroom z kompatybilnymi komponentami. HEOS obsługuje bezpłatne i płatne muzyczne serwisy streamingowe takie jak: Spotify, Napster, Amazon Music HD, TuneIn, Deezer, Sound Cloud, TIDAL i wiele innych.

 • AirPlay 2: Użyj AirPlay 2, aby bezprzewodowo przesyłać muzykę Apple do amplitunera AV lub stworzyć grupę z innymi głośnikami kompatybilnymi z AirPlay, aby wypełnić muzyką cały dom.

 • Intuicyjne sterowanie głosowe: Współpracuje z Amazon Alexa, Google Assistant oraz Apple Siri umożliwiając sterowanie muzyką i funkcjami AVR.

 • Bluetooth: Przesyłaj muzykę bezprzewodowo do drugiej strefy lub głośników HEOS za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji HEOS.

 • (Nowość) Bluetooth Transmitter: Słuchaj muzyki przez słuchawki Bluetooth późno w nocy. Dźwięk może być odtwarzany jednocześnie przez głośniki i słuchawki.


DENON AVC-X6700H - power supply

No i oczywiście podstawa wsztstkiego, czyli zasilacz

Konfiguracja oraz łatwość użytkowania

 • Kalibracja & optymalizacja akustyki pomieszczenia: Pakiet technologii kalibracji EQ firmy Audyssey, zapewniający prostą, dokładną konfigurację i dynamiczną kontrolę głośności.

 • (Nowość) Dual Audyssey Preset Memory: Pozwala użytkownikom przechowywać dwie konfiguracje Audyssey i przełączać się między nimi, aby uzyskać wrażenia dźwiękowe dopasowane do preferencji.

 • Przyciski Quick Selects: Panel przedni i pilot posiadają cztery przyciski szybkiego wyboru Quick Selects, które przechowują preferowane ustawienia audio dla każdego źródła.

 • Aplikacje sterujące (iOS/Android): Denon AVR Remote do podstawowej kontroli i konfiguracji AVR. W sprzedaży dostępna jest aplikacja Audyssey MultEQ Editor umożliwiająca manualne dostosowanie krzywej EQ dla pomieszczenia.

DENON AVC-X6700H - power supply, HEOS, amplifier

Amplitunery będą dostępne u autoryzowanych dealerów w poniższych terminach:

 • AVR-X2700H z DAB+ (wrzesień)

 • AVC-X3700H (sierpień)

 • AVC-X4700H (lipiec)

 • AVC-X6700H (lipiec)

Na zakończenie warto jeszcze dodać, że sterowanie głosowe jest dostępne w wielu krajach i w różnych językach (ale jeszcze nie po polsku). Natomiast jeśli ktoś nie boi się utknąć na parę tygodni, na porównywaniu wszystkich modeli z aktualnej oferty, to może zapoznać się z jej całością pod tym linkiem (kliknij tu).