Kino domowe 2020/21 cz. 5, czyli ile jest filmów w DTS:X/IMAX Enhanced i gdzie można je znaleźć?

Zaktualizowano: 3 gru 2020

Porozmawiajmy dziś o filmach DTS:X / IMAX Enhanced. Dawno, dawno temu, gdy zaczęły pojawiać się komputery: Atari, Spectrum, Commodore, Schneider, Timex, Amstrad, oraz wiele innych marek, o których nikt już dzisiaj nie pamięta, zwykło się mawiać, że nawet najlepszy komputer jest wart tylko tyle, ile aplikacje na niego dostępne. Z filmami jest podobnie.


Najbardziej wymiatające demo wszech czasów – żeby docenić potrzebny jest odpowiedni sprzęt.


Daję słowo, że planowałem zakończyć ten serial na części 5, ale pojawiło się tyle ciekawych pytań / opinii / zagadnień pominiętych i wątpliwości, że przyjdzie mi zrobić jeszcze podsumowujący całość odcinek 6.


Dziękuję za aktywność wszystkim, którzy skorzystali z blogowego Czata (ten na dole ekranu po lewej), by podzielić się swoimi dylematami, przemyśleniami i tym samym dołożyć swoją cegiełkę do tego serialu. Zdaję sobie sprawę, że czasem tak trochę głupio z czymś wyskoczyć na forum publicznym jak grupy facebookowe, gdzie wszyscy cię widzą i piszą, a ty masz dodatkowo ugruntowaną od lat opinię stereofila – a na czacie, to jak wizyta u psychologa / ginekologa – dyskretnie i nic bez anonimizacji nie trafia do obiegu publicznego.


Przykłady tytułów, które po raz pierwszy można obejrzeć poza salami kinowymi IMAX.


18. Jaka jest dostępność filmów kodowanych w DTS:X?

Dolby stara się wykorzystywać swoją dominującą pozycję w branży i rzeczywiście jest wszędzie, jednak zakulisowe przecieki i oficjalne deklaracje sugerują, że pod koniec roku szykuje się znaczny wzrost liczby dostępnych na płytach i w streamingu tytułów.

Na chwilę obecną zrealizowano w DTS:X ok. 250 filmów kinowych, z czego jakieś 120-130 trafiło już na płyty Blu-ray 4K Ultra HD. Jest też już dostępnych ponad 40 tytułów IMAX Enhanced.

4 maja 2020 świat obiegła informacja, że Sony Pictures planuje w ciągu dwóch lat wprowadzić do obiegu kilkaset tytułów z dźwiękiem IMAX Enhanced – zarówno starszych, jak i uwaga!!! wszystkie nadchodzące premiery kinowe. Pierwsze 100 w ciągu najbliższych 12 miesięcy (źródło). Niestety na podstawie komunikatu trudno powiedzieć, czy chodzi tu wyłącznie o usługi streamingowe, czy również o płyty. W tym pierwszym przypadku przyda się posiadanie ulepszonej wersji portu ARC, czyli eARC (więcej na końcu tekstu).


Pete Wood (starszy wiceprezes Sony Pictures Entertainment ds. dystrybucji cyfrowej): Cieszymy się, że możemy ogłosić rozszerzenie naszego wsparcia dla programu IMAX Enhanced o setki dodatkowych tytułów z legendarnego katalogu SPE, a także nowe wydawnictwa kinowe. Sukces, jaki SPE odniósł we współpracy z IMAX i DTS, zainspirował decyzję o znacznym zwiększeniu naszego zaangażowania i ilości treści w celu zaspokojenia rosnącego popytu na IMAX Enhanced. Dzisiejsza umowa podkreśla wiarę SPE w wartość wysokiej jakości wrażeń wizualnych, które IMAX Enhanced może zapewnić wymagającym konsumentom. Zawsze na pierwszej linii frontu w dostarczaniu widzom wyjątkowych treści gdziekolwiek by oni nie byli. Zaangażowanie SPE w program IMAX Enhanced gwarantuje, że będziemy dostarczać jeszcze więcej filmów, publiczności która oczekują najwyższej jakości technicznej - również we własnych domach.
Patrick McClymont (wiceprezes i dyrektor finansowy IMAX Corporation): Dzisiejsze ogłoszenie stanowi kamień milowy dla IMAX Enhanced, ponieważ Sony Pictures Entertainment, IMAX i DTS będą kontynuować współpracę ręka w rękę, aby na nowo zdefiniować pojęcie wysokiej jakości rozrywki domowej. Archiwa SPE otworzą naszym fanom dostęp do bezprecedensowej, stale powiększającej się listy filmów z wielu gatunków. Z niecierpliwością oczekujemy na przyśpieszenie na wszystkich frontach, niestrudzenie współpracując z naszymi wiodącymi partnerami w dziedzinie elektroniki użytkowej i transmisji strumieniowej – na dostarczenie przełomowych technologii i treści konsumentom z całego świata.
Bill Neighbors (starszy wiceprezes i dyrektor generalny Xperi ds. kina domowego, mediów cyfrowych i rozwiązań strumieniowych): IMAX Enhanced cieszy się niesamowitym wsparciem ze strony partnerów z całego ekosystemu, ponieważ zapotrzebowanie na zróżnicowane i wciągające treści stale rośnie. Konsumenci szukają nowych źródeł rozrywki, a bogata biblioteka Sony Pictures Entertainment wręcz idealnie pasuje do IMAX Enhanced – oferując najlepsze w swojej klasie: obraz, dźwięk i skalę (charakterystyczne proporcje obrazu – red.), które naprawdę się wyróżniają. (Xperi Corporation, to ta firma, która jest właścicielem i rozwija: DTS i IMAX Enhanced – red.)

Zawsze ktoś musi wykonać pierwszy krok, który pociągnie za sobą resztę branży. Ten jest tak spektakularny, że nie zdziwiłbym się, gdyby w ślad za Sony Pictures zaczęły podążać inne wytwórnie. A jeśli by się nawet tak nie stało, to sam katalog Sony wystarczy nam na długo.


Pamiętajmy, że filmy IMAX Enhanced to nie tylko dźwięk, ale również zremasterowany, bardzo dynamiczny obraz 4K z HDR10+ dostosowany do możliwości współczesnych ekranów. Filmy mają być dostępne w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku.


Biblioteka treści IMAX Enhanced zawiera już takie przeboje, jak: Spider-Man: Far from Home, Jumanji: The Next Level, Spider-Man: Homecoming, Venom, Bad Boys for Life, Jumanji: Welcome to the Jungle, Spider- Man: Into the Spider-Verse, Only the Brave, Men in Black: International, Zombieland: Double Tap, A Beautiful Day in the Neighborhood, Little Women (2019) i Charlie's Angels (2019).


Filmy poza płytami dostępne są również już na czterech platformach strumieniowych (VOD) w 14 krajach (jeszcze nie w Polsce) i wspierane przez 17 wiodących, certyfikowanych producentów elektroniki użytkowej na świecie.


Jako, że odnalezienie tej wyszukiwarki nie jest intuicyjne, a wpisywanie w inne okienka hasła DTS:X nic nie daje, to procedura jest następująca – na szarym pasku na górze strony klikamy w 4K Movies, wtedy na lewym pasku pojawi się Search 4K Movies, dopiero klikniecie tu otwiera wyszukiwarkę widoczną na screenie i gdy w okienko Audio wpiszemy np. DTS:X to dostaniemy to, po co tu przyszliśmy.


19. Gdzie można znaleźć informacje o dostępnych płytach?

Najłatwiej na stronie blu-ray.com, bo tam można znaleźć chyba wszystko, co się ukazało we wszelkich formatach i odmianach. Bazę można przeszukiwać według konkretnych kryteriów np. tylko płyty z DTS:X.


W wynikach wyszukiwania dla DTS:X (stan na 20.10.2020), otrzymałem mix 268 wyników – Blu-ray, / 4K Ultra HD / IMAX Enhanced (na pomysł jak wyszukać tylko te ostatnie, nie udało mi się wpaść – jakieś sugestie?)


20. Dlaczego nadal ukazują się płyty tylko z miksami 5.1?

DTS dostarcza narzędzi, służy pomocą, ale jak już wspominałem, nikt z DTS nie ma władzy, ani chęci, by narzuć artystom lub inżynierom, jak ci mają pracować i z czego korzystać.

Jak Woody Allen chce zrobić film mono, to robi mono i wszyscy go mogą w pompkę pocałować. Pomijając jednak zamysł czysto artystyczny, to od strony technicznej przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka:

Film Ridley'a Scott'a – Black Hawk Down na 4K Ultra HD, jako produkcja z 19-letnim stażem posiada tylko ścieżki DTS-HD Master Audio 5.1 i Dolby True-HD 7.1, ale za rok lub sześć, mistrz może zdecydować się na ponowne udźwiękowienie, bo gdzie jak gdzie, ale tu efekty górne by się przydały.

  • budżetowe produkcje (nie każdy film to blockbuster Marvela) zlecają udźwiękowienie w tańszych studiach, których często nie stać na konsolę za milion dolarów do przestrzennego miksu i pracują na tym co mają;

  • część reżyserów nie ufa wynalazkom i trzyma się sprawdzonych narzędzi;

  • dużo ukazujących się płyt to remastery klasycznych filmów z odświeżonym głównie obrazem, przygotowane pod potrzeby Blu-ray 4K Ultra HD – digitalizacja taśmy filmowej jest procesem zautomatyzowanym, natomiast zrobienie przestrzennej ścieżki dźwiękowej, wymaga zrobienia wszystkiego niemal od zera (jeśli nie ma zachowanej oryginalnej wersji roboczej ścieżki to nie ma jak w prosty sposób zamienić połowy z dookólnego miksu na obiekty) No wiec, skoro to nie jest takie łatwe do zrobienia, a amplitunery i tak sobie radzą z dodawaniem przestrzeni (np. dzięki DTS Virtual:X, czyt. punkt 7), to po co w tym grzebać? Taniej jest nie grzebać;

  • większość widzów kupując nową edycję Terminatora, to po prostu oczekuje ładniejszego obrazu w wyższej rozdzielczości, a zarazem podświadomie akceptuje, że max na co może liczyć w filmie z 1984 roku, to ponowne zgranie oryginalnej ścieżki analogowej w wysokiej rozdzielczości (to z definicji poprawia jakość) i tak się dzieje w większości przypadków: DTS-HD Master 5.