DTS:X Pro i IMAX Enhanced cz. 2, czyli amplitunery AV z długim terminem przydatności do spożycia

Aktualizacja: 3 gru 2020

Wszedłem wczoraj do sklepu ze smartfonami, popatrzyłem po metkach i takie oto pytanie przyszło mi do głowy: „Jeżeli ważący 15 kg flagowy amplituner sieciowy, ogarniający wszystko co najlepsze w kinie domowym, kosztuje o 50% więcej od flagowego telefonu, to czy proporcjonalnie ten telefon jest drogi, czy amplituner tani?” Jako, że flagowe telefony na świecie sprzedają się całkiem nieźle, to i o przyszłość amplitunerów z górnej półki, też jestem całkiem spokojny.


Miliony ludzi, żyją bez własnych sal kinowych i jakoś dają radę... umówmy się, że kino domowe nie jest czymś, co każdy musi mieć. Większość, nawet dobrego systemu stereo nie potrzebuje do szczęścia (obywając się urządzeniami przenośnymi).

Jeżeli jednak dane nam być w tej elitarnej grupie wybrańców losu, dla których jakość dźwięku ma znaczenie, to decydując się na coś więcej niż soundbar do telewizora, może warto rozważyć inwestycję nie tylko w dźwięk dookólny, ale i przestrzenny?


DTS:X Pro

Powiedzmy to od razu – DTS:X Pro nie jest nowym formatem zapisu danych. To rozwinięta i bardziej zaawansowana metodą przetwarzania istniejących już informacji zapisanych na ścieżkach filmowych DTS:X.

Nie ma więc i nie będzie czegoś takiego jak, kolejne nowe płyty z trackiem DTS:X Pro, gdyż „Pro” pojawia się po stronie sprzętowej (amplitunery / procesory) i w skrócie oznacza: płynny rozdział sygnału pomiędzy znacznie większą liczbę kolumn głośnikowych / przyrost rozdzielczości renderowanych obiektów (wzrost jakości) / uzupełnienie standardowej listy dostępnych konfiguracji głośników o kolejną pozycję (to ważne, bo pociąga za sobą sporo fajnych konsekwencji).

DTS:X Pro układ kanałów

Ach, przecież ja tego jeszcze nie napisałem… standard DTS:X Pro potrafi przetwarzać sygnały aż dla 32 lokalizacji kolumn jednocześnie, przy czym możemy z tej puli skutecznie wykorzystać ich dowolnie mniejszą liczbę np. 3.1 lub 11.2, a procesor wszystko przeliczy tak, by całość informacji znalazła ujście przez posiadane głośniki – na tym polega największa potęga DTS:X Pro – jest skalowa