Kino domowe 2020/21 cz. 6, czyli odpowiedzi na kluczowe pytania c.d.

Aktualizacja: 4 gru 2020

Ceny spadają, a biorąc pod uwagę stopień złożoności całego projektu, zaczęły osiągać pułap akceptowalny, a wybór nowoczesnych urządzeń potrafiących kreować dźwięk przestrzenny jest całkiem spory.

Inwestor może więc pójść na remontowe skróty, używając głośników grających dźwiękiem odbitym od sufitu (tzw. atmosowe nadstawki, to szybkość i łatwość instalacji bez zbędnego wkurzania żony kuciem). Może też pójść na całość, stawiając kino od podstaw z głośnikami ukrytymi w ścianach i w suficie. Może, pozostać przy dwóch kolumnach stereofonicznych. Ba, może nawet ograniczyć się do używania TV z soundbarem.

Wszystko może, może też i nic nie zrobić, pozostając przy gołym telewizorze, o ile tylko podejmie taką decyzję.


Ale my tu przecież nie zebraliśmy się z chęci do samoograniczania, a dla poznania i wykorzystania najbardziej technologicznie zaawansowanych scenariuszy – i tego się trzymajmy. W niniejszym odcinku: odpowiedzi na kolejną falę pytań czytelników i doprecyzowanie kilku drobiazgów.


29. Jakimi przewodami najlepiej łączyć komponenty?

Inakustik - HDMI 2.1 Optical Fiber Cable

Pora powoli zacząć zapominać o połączeniach światłowodowych (pomimo ich ogólnej wygody), mają bowiem zbyt małą przepustowość (podobnie jak i zwykłe porty ARC w telewizorach), by udźwignąć strumień danych DTS:X, lub Dolby Atmos/Vision.

Przewód High Speed HDMI 2.1 Optical Fiber Cable firmy Inakustik przenoszący obraz 8K do 100m,

ze wsparciem dla HDR10+, HDCP 2.3, o przepustowości do 48 Gbps

Jesteśmy na przełomie 2020/2021 roku, gdy każdy telewizor powinien być standardowo wyposażony w port eARC i wejścia HDMI 2.1 do kompletu. Wykorzystujące ten standard konsole nowej generacji są już w handlu, a branża audio wygląda jakby zaspała (czy to z powodu wirusa?).

W okolicach wakacji, jako pierwszy w nowych modelach amplitunerów, porty HDMI 2.1 przystosowane pod przesyłanie obrazu 4K 120 Hz / 8K 60 Hz, zaczął wprowadzać duet Denon / Marantz (więcej o kwestii współpracy z konsolami napiszę w osobnym tekście).


Jeśli dziś, wydaje ci się że wejście HDMI 2.1 w TV / amplitunerze nie jest ci do niczego potrzebne, ale co zrobisz gdy za rok 2.1 będzie powszechnym standardem nawet w dekoderach Orange, a serwisy filmowe jak Netflix, czy Amazon Prime będą bez łachy strumieniować filmy z Dolby Atmos / DTS:X / IMAX Enhanced? Polecisz wtedy z uśmiechem na ustach do sklepu po nowy amplituner? Czy raczej będziesz klął na czym świat stoi, bo przyjdzie ci zapłacić drugi raz niemal za to samo.