Kino domowe 2020/21 cz. 7, czyli dokąd statek ten płynie?

Aktualizacja: 14 gru 2020

Koniec roku, zachęca do podsumowań – co 2020 ze sobą przyniósł (oprócz wirusa), a czym nadchodzący 2021 będzie kusił fanów kina i muzyki multichannel?

Jakie więc jest i co ważniejsze, jakim być powinno, kino domowe nadchodzącego sezonu?

To próba podsumowania rewolucyjnych zmian, wniesionych przez dźwięk przestrzenny, oraz odpowiedzi na dwa pytania: Dokąd nurt płynie? Które z zaproponowanych przez branżę zmian, pozostaną z nami na dłużej? (co najmniej przez kilka / kilkanaście lat).


IMAX Enhanced - kino

IMAX Enhanced to najlepsza z dotychczas wymyślonych technik, by w pełni przenieść doświadczenie kinowe do domu.

Kilka uogólnień na temat DTS / DTS:X / IMAX Enhanced / i Dolby Atmos też


Materiał dźwiękowy, kodowany na przestrzeni lat w różnorodnych odmianach DTS, był i jest wyjątkowo odporny na starzenie się”. Każda nowy format jest wstecznie kompatybilny, a kolejne generacje sprzętu, potrafią bezproblemowo nawet z leciwego DVD 5.1 wykrzesać składową pionową, czyli przestrzeń.

Dzięki temu, możemy spokojnie podzielić inwestycję na etapy i w pierwszej kolejności nabyć sam amplituner / wzmacniacz wielokanałowy (pozostając przy posiadanych kolumnach).

Natomiast startując od zera, budowę bazy głośnikowej możemy rozpocząć dosłownie od dwóch frontów, a każdy kolejny dodany głośnik będzie tylko udoskonalać wrażenia. Taka przykładowa ścieżka, dochodzenia do pełnej ekstazy, może wyglądać np. tak: baza stereo > centralny > subwoofer > 2 lub 4 głośniki surround (te na poziomie uszu) > 2 lub 4 głośniki efektowe górne (na ścianach lub suficie) > kolejne 2-3 subwoofery > centralny górny > centralny sufitowy (głos boga).


Natomiast biorąc do ręki dowolny film, zawsze warto pamiętać, że za miks odpowiadają realizatorzy dźwięku, którzy sami decydują co i jak chcą miksować. To również od ich decyzji artystycznych zależy, czy i do których kanałów przypiszą akustykę tła, a kiedy i gdzie będą precyzyjnie pozycjonować kluczowe dla danej sceny obiekty. Zgodzimy się chyba wszyscy co do tego, że nie ma sensu serii z kilku karabinów maszynowych zapisywać w postaci dziesiątków pojedynczych obiektów przemierzających przestrzeń, ale te pociski, które mają nam świsnąć tuż koło głowy, to jak najbardziej tak.

Natomiast jeśli się taki Woody Allen uprze, to w DTS może zakodować cała ścieżkę w mono.