top of page

LG GX – soundbar dodający wartości przestrzeni

Do źródła obrazu w salonie można podejść na różne sposoby. Stworzyć multimedialny ołtarzyk, pójść w klimaty kinowe z projektorem, albo zakamuflować ekran by w miarę możliwości nie rzucał się w oczy. W tym ostatnim przypadku telewizory OLED od LG, ze swoimi ekranami „milimetrowej” grubości są niedoścignione, ale co zrobić z dźwiękiem?

LG OLED GX Gallery + GX soundbar

Wzorniczo i gabarytowo dopasowany do telewizorów OLED z serii GX Gallery – razem robią wrażenie


Oczywiście najłatwiej nic nie robić, jeśli nam na nim nie zależy. Można pójść w drugą stronę i zbudować pełnowymiarowe kino z amplitunerem i kolumnami, albo wybrać soundbar.

Poza fajnym wyglądem i bezprzewodowym subwooferem w komplecie, w oczy wpadła mi informacja o możliwości dokupić sobie bezprzewodowych tyłów (LG SPK8), by uzyskać nie dość że dźwięk przestrzenny (3D), to i prawdziwie dookolny.

Do tego dochodzi kompatybilność z Dolby Vision, który to system zarządzania dynamiką kolorów wyciął już chyba na amen konkurencyjny HDR10. Jest to o tyle istotna informacja, że dostawcy steamingowych usług filmowych, jeden po drugim zapowiadają udostępnianie swoich filmów kodowanych właśnie w Dolby Vision. Cała sytuacja wygląda na istny cud, bo oto system płatny wykosił darmowy. Jakby się nam klientom to nie podobało, to… sprzęt bez obsługi Dolby Vision, za chwilę będzie miał wartość co najwyżej sentymentalną.

LG GX soundbar

Nie wiem jeszcze jak ludzie z LG to zrobili, ale budowa tak płaskiego soundbara i to ze wsparciem dla Dolby Atmos / DTS:X musiała stanowić wyzwanie, ponadto jest też złącze przelotowe 4K, najprawdopodobniej w wersji HDMI 2.1


Informacja prasowa wspomina o wyposażeniu soundbara w ulepszony kanał eARC, co mniej więcej oznacza tyle, że na pokładzie jest już HDMI 2.1 (ale jeszcze bez certyfikatu). Z tym brakiem certyfikatów, to w chwili obecnej wszyscy w branży mają pod górkę i ta sytuacja potrwa zapewne do jesieni, a może nawet do zimy. Z naszego klientowskiego punktu widzenia nie powinno to stanowić problemu, bo gniazdo fizycznie już siedzi, działa i ma wysoką przepustowość (Dolby True HD i DTS Master Audio), a jedynie nie wolno go jeszcze legalnie nazywać HDMI 2.1, dla fanów muzykowania ze smartfonów, jest też Bluetooth.

LG GX soundbar

Dystrybutor: Aby zapewnić maksymalną elastyczność w umiejscowieniu urządzenia w pokoju, soundbar pozwala na montaż na ścianie bezpośrednio pod telewizorem lub też na umieszczenie na stabilnej stalowej podstawce dołączonej do zestawu. Wymiary urządzenia to 15 × 144,6 × 3,25 cm, co oznacza, że soundbar GX ma dokładnie taką samą szerokość (i wykończenie) jak 65-calowy telewizor LG z serii GX Gallery. U podstaw wzornictwa serii Gallery firmy LG leży filozofia kompletnego systemu kina domowego, który harmonijnie wpisuje się w każdą przestrzeń. Projektanci LG określają tę koncepcję mianem „dodawania wartości przestrzennej”. Soundbar LG GX otrzymał certyfikat Hi-Res Audio, co oznacza, że zapewnia bezstratne odtwarzanie przy częstotliwości 24-bit/96 kHz, a tym samym żywy i szczegółowy dźwięk. Głośnik generuje naturalny dźwięk o wysokiej szczegółowości zarówno podczas odtwarzania plików audio w wysokiej rozdzielczości, jak i w czasie konwersji konwencjonalnych formatów audio. Wbudowana funkcja LG AI Sound Pro analizuje dźwięk i automatycznie stosuje najlepsze ustawienia zależnie od odtwarzanej treści, dzięki czemu za każdym razem zapewnia maksymalną przyjemność odsłuchu.

W LG GX spodziewany jest w handlu w sierpniu.


LG GX soundbar

N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page