MONOPRICE Monolith M1070 i M1570 – słuchawki planarne dosłownie za pół ceny

Wiele rodzajów słuchawek chodzi po Ziemi – od prostych dokanałówek, po złożone, tworzące trójwymiarową namiastkę kina. Ale gdy chodzi o takie po bożemu stereofoniczne słuchanie muzyki w domu, z super jakością, to modele planarne lądują na samym szczycie piramidy audiofilskiego pożądania.

MONOPRICE Monolith M1070 & M1570

Po lewej tańsze M1070 / po prawej M1570

Skoro planarniaki są takie wspaniałe, to dlaczego nie są równie powszechne na naszych głowach jak modele dynamiczne? Ano dlatego, że są to słuchawki wyłącznie do użytku domowego – tzw. otwarte, a to czego słuchamy, słucha z przymusu również nasze otoczenie, działa to niestety i w drugą stronę – to co się dzieje wokół swobodnie miesza się z dźwiękami muzyki – nie ma tu bowiem bariery w postaci wytłumionej skorupy obudowy, a cieniutka jak powiew wiatru membrana nie stanowi bariery.

Za to w warunkach zacisza domowego, gdy nikt wokół nie biega i nie wrzeszczy… to istna poezja.

Generalnie, słuchawki planarne są drogie, bardzo drogie, lub ekstremalnie drogie, bowiem ich produkcja skomplikowanym i delikatnym procesem jest. Cieszy więc, że na tym polski rynek trafiły dwa nowe modele amerykańskiej firmy Monoprice wycenione na całkiem zdroworozsądkowym poziomie.