top of page

NVIDIA umożliwi granie w 8K na telewizorach LG OLED

Do niedawna z pytaniem: „Co tam panie słychać w grach w wysokiej rozdzielczości?”, kojarzyły mi spodziewane przed Świętami konsole nowej generacji i możliwość prowadzenia płynnych rozgrywek w 4K. Są to jednak dane już przestarzałe, gdyż wraz z wchodzącymi do sprzedaży we wrześniu modelami kart graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 30 będzie można grać w 8K z HDR. Brzmi jak bajka, no nie?


Na tle 8K to wielkość obrazu Full HD wygląda naprawdę biednie

LG właśnie rozpoczyna światową kampanię promocyjną telewizorów OLED 8K z procesorem Alpha 9 Gen 3 AI, zdolnych do obsługi pełnej szerokości pasma 8K. Za chwilę to samo pewnie ogłosi (o ile już tego nie zrobił) Samsung dla swoich QLED’ów.

Największymi wygranymi w tym wszystkim będą klienci, których będzie na to wszystko stać, bo sama karta GeForce RTX 3090 to cena 7.000 zł + telewizor 8K to kolejne tyle + odpowiednio mocny PC gamingowy to trzecie tyle.


Denon AVC-X6700H – pierwszy amplituner z HDMI 2.1

AVC-X6700H – pierwszy amplituner z HDMI 2.1

Ale na chwilę popuśćmy wodze fantazji i uzupełnijmy salon jeszcze o odpowiedni amplituner z HDMI 2.1 i dźwiękiem przestrzennym 3D (tyle razy półtora) + kolumny (tu rozpiętość może być duża, ale przyjmijmy umowną wartość – od 1x tyle, do 3x tyle), gdzie „tyle” = 7.000 zł.


Kolumny Klipsch Reference

Klipsch Reference i w takich okolicznościach przyrody można grać 24/7

GeForce RTX 3090 to gamingowa bestia o niesamowitej mocy obliczeniowej i potężnym buforze ramki o pojemności 24 GB, mogąca obsłużyć wiele popularnych gier w 8K. Dzięki obsłudze standardu HDMI 2.1 umożliwia połączenie komputera z wyświetlaczem 8K przy pomocy jednego przewodu (info NVIDIA)

Kliknij dwa razy żeby obejrzeć na całym ekranie

Oto więc w przybliżeniu za 40.000–60.000 zł możemy stać się posiadaczami prawdziwego systemu marzeń. Gdyby te pieniądze pochłonęło samo granie, to można by powiedzieć, że to lekka przesada, ale przecież mówimy tu o wielkim telewizorze z pięknym obrazem 8K do codziennego użytku, oraz o rozbudowanym systemie audio do muzyki i kina domowego na najwyższym poziomie. Patrząc więc z tej perspektywy, to te ceny nie wyglądają już aż tak dramatycznie.

A dla osób z ograniczonym budżetem pozostaną w odwodzie nowe konsole + telewizory 4K, co będzie wręcz ceną okazyjną.


LG 8K OLED TV ZX, 88"

88-calowy LG 8K OLED TV ZX

Poczytajmy więc, co tam LG m.in. pisze:

LG (…), ponownie ustanawia standard w branży, wprowadzając pierwsze na świecie telewizory 8K obsługujące nowe, potężne karty graficzne NVIDIA GeForce RTX z serii 30. Telewizor OLED 8K, zasilany przez procesor α (Alpha) 9 Gen 3 AI, zdolny do obsługi pełnej szerokości pasma 8K, stanowi krok naprzód w świecie gamingu. Oferuje zapalonym graczom z całego świata najbardziej fascynującą i hipnotyzującą rozgrywkę na wspaniałych wyświetlaczach z ponad 33 milionami pikseli. Telewizory LG OLED od dawna uważane są za jedne z najbardziej zaawansowanych na świecie telewizorów do gier. Dzieje się tak ze względu na technologię samoświecących pikseli i obsługę najnowszych funkcji HDMI, takich jak Variable Refresh Rate (VRR), ultra szybki czas reakcji i Auto Low Latency Mode (ALLM). Dzięki kartom graficznym z serii GeForce RTX 20 i GTX 16 i zgodności telewizorów LG OLED z technologią NVIDIA G-SYNC, klienci LG mogą cieszyć się swoimi ulubionymi grami bez migotania, rozdarcia czy zacinania się, czyli typowych artefaktów dla większości popularnych wyświetlaczy. Matt Wuebbling (wiceprezes globalnego marketingu GeForce w firmie NVIDIA): Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia obsługi procesorów graficznych GeForce RTX 30 w telewizorach LG z linii 2020 OLED 8K. Gracze będą pod wrażeniem wydajności tych telewizorów podczas grania w najnowsze produkcje 8K z najbardziej realistycznym ray-tracingiem i najnowocześniejszymi funkcjami AI wykorzystującymi procesor graficzny GeForce RTX 3090.

News wspomina jeszcze o możliwości przypięcia do telewizora dwóch bezprzewodowych głośników po Bluetooth, ale jakoś trudno, naprawdę trudno mi sobie wyobrazić gracza, który siedzi przed telewizorem wielkim jak ściana i gra używając wbudowanych głośników :)

Zanim pobiegniemy do sklepu po nowy OLED 8K jeszcze dwie informacje:

  • Telewizory LG, wszystkie z 2020 roku, w tym również 8K, obsługują HDR w grach (to nie jest to samo co HDR10 w filmach, którego nie obsługują). Odpowiada za to stosowany przez LG standard HGiG, zapewniający optymalne wyświetlanie obrazu, pozwalające graczom na dostrzeżenie większej liczby szczegółów dzięki poszerzonej palecie kolorów. Obsługują też G-Sync (także w 8K).

  • HDMI DSC (Display Stream Compression), czyli funkcjonalność niezbędna do obsługi GeForce RTX serii 30 ma zostać dodana poprzez aktualizację oprogramowania sprzętowego. Wiadomo, że w tym roku, ale konkretna data jeszcze nie padła.


NVIDIA GeForce RTX 3090

Natomiast karty graficzne wchodzą do sprzedaży odpowiednio: GeForce RTX 3090 / 3080 jeszcze we wrześniu, natomiast 3070 w październiku.

Dobra wiadomość jest natomiast taka, że ceny są dość przyjemnie zróżnicowane: 7.029 zł / 3.279 zł / 2.359 zł.


Lektura uzupełniająca:


N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page