Samsung i jego flagowe telewizory Neo QLED / QLED, czyli przegląd modeli 8K / 4K na 2021

W poprzednim odcinku zdobyliśmy garść teorii na temat budowy nowych paneli, a teraz zobaczmy jak one, wraz z innymi tegorocznymi nowościami stworzyły nową linię flagowych telewizorów Neo QLED. Ewolucja QLED-ów pędzi jak na złamanie karku – dosłownie co rok to prorok.


Nowy wygląd – Infinity One Design – ramki mają teraz poniżej 1 mm


2017

Zaczęło się w 2017 od trzęsienia ziemi – wykorzystano po raz pierwszy kropki kwantowe, dzięki którym telewizory z panelami LED zyskały zdolność odwzorowywania 100% kolorów niezależnie od jasności sceny (powiększenie palety dostępnych barw) i stały się QLED-ami. Dodatkowo wprowadzono tryb ambient / połączenie elektroniki z panelem pojedynczym półprzezroczystym przewodem / i mocowanie przylegające do ściany.

2018

Rok później pojawiła się pierwsza generacja podświetlania strefowego zwiększającego czerń czerni czarnych obiektów i powłoka antyrefleksyjna czyniąca istne cuda w jasnych pomieszczeniach. W tle rozpoczyna się szaleństwo domów inteligentnych i pralek prowadzących dialogi z kaloryferami, które to w wykonaniu Samsunga znane jest pod nazwą SmartThings (do tego tematu powrócę przy innej okazji)


IFA 2018, wszyscy patrzyli i nikt wtedy nie rozumiał co się właściwie dzieje...

2019

Szczęki zaczęły opadać na widok obrazu 8K, już nie jako pokaz technologii (jak to miało miejsce na wystawie IFA 2018), a w postaci gotowych do sprzedaży telewizorów. Wtedy to zaczęto również głośno mówić o sztucznej inteligencji procesorów obrazu Quantum. Po stronie dźwięku kolejna petarda – dźwięk dopasowujący się charakterem do tego, co dzieje się na ekranie (pokazy na żywo na IFA 2019), a wiadomości i film akcji stają się akustycznie osobnymi bytami.

2020

Samsung pokazuje światu tzw. bezg