Sensacja dnia – Bowers & Wilkins przejęty przez Sound United

Od dziś rynek audio będzie wyglądał inaczej... jeden z największych deali, jaki można sobie wyobrazić stał się faktem – Sound United przejmuje Grupę B&W. Wiadomość została ogłoszona w samo południe, a dokładniej o 12:03.

Dziś ogłaszamy przejęcie grupy B&W przez Sound United. Transakcja została zamknięta i rozpoczęliśmy proces unifikacji naszych dwóch firm.
Bowers & Wilkins + Sound United
Kevin Duffy (dyrektor generalny Sound United): Nabycie firmy Bowers & Wilkins połączy wiodące w branży projekty akustyczne, inżynierię i doświadczenie w produkcji w kategorii premium, z rozmiarem Sound United, techniczną przenikliwością i dostępem do konsumentów, który zapewni firmie Bowers & Wilkins dalszy rozwój. Sound United ma bogate osiągnięcia w ochronie tożsamości każdej z posiadanych marek i ich unikalnych kompetencji, więc nasze podejście do Bowers & Wilkins nie będzie inne. Wierzymy, że całość portfolio zyska na dołączeniu Bowers & Wilkins, co z kolei przełoży się na ekscytujące nowe produkty, technologie i możliwości dla naszych konsumentów, dystrybutorów, sprzedawców i wszystkich entuzjastów audio na całym świecie.

Co to oznacza w praktyce? Ano to, że do takich potęg jak: Denon / Polk Audio /

Marantz / Definitive Technology/ Classé / Boston Acoustics dołącza absolutnie legendarny Bowers & Wilkins.

W rękach amerykanów znajdą się więc czterej wielcy, i zaspokajający bardzo odmienne potrzeby klientów producenci kolumn, gdzie jak wiadomo Polk to numer 1 w USA, a B&W to reszta świata.Gdy połączy się kropki to widać, że temat musiał się tlić od dawna – kto pamięta, że gdy Denon 10 lat temu obchodził swoje 100-lecie, to ku zaskoczeniu wielu dziennikarzy (głównie w USA) rocznicowa elektronika, którą wtedy promowano grała właśnie na kolumnach B&W? Odszukałem tę informację w sieci i brzmiała ona wtedy tak:

Jeff Talmadge, dyrektor firmy Denon ds. Rozwoju produktów i integracji systemów, wyjaśnił, że oferta Anniversary Product Collection została w Japonii „wypowiedziana” (ang. voiced) za pomocą głośników B&W, aby zabrzmiała jak najlepiej, więc to właśnie będziemy mogli usłyszeć w Mahwah podczas tego wydarzenia.

Słowo „voiced” można też przetłumaczyć jako: wyartykułowana / wypowiedziana / wybrzmiała.


Temat jest tak gorący, że jeszcze nie ma o nim słowa na firmowej stronie


Drugą kropeczką, na którą chciałbym zwrócić uwagę to kanadyjska hi-endowa marka Classé, która w 2001 stałą się najpierw częścią B&W Group, a w 2018 trafiła pod skrzydła Sound United. Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało, że to właśnie Classé było pośrednikiem na początku negocjacji.


Notka o przejęciu Classé sprzed 19 lat


Pomimo, że Polk Audio / Definitive Technology / Boston Acoustics to wielce zasłużone marki, to jednak brakowało w ofercie Amerykanów przysłowiowej wisienki na kolumnowym torcie, która pozwoliłaby prezentować takie premiery jak Marantz Series 30, czy rocznicową serię Denona A110 w jeszcze większym blasku i chwale, a dzięki B&W będzie to teraz możliwe.


Co to będzie oznaczało dla Polski jeszcze nie wiem, przekonamy się zapewne za kilka miesięcy jak kurz opadnie – pożyjemy zobaczymy.


B&W Nautilus

B&W Nautilus

N A J N O W S Z E    W P I S Y