top of page

S.M.S.L VMV P1 – hi-endowy wzmacniacz słuchawkowy z pasmem 1–200.000 Hz

Stałeś się szczęśliwym posiadaczem słuchawek zbalansowanych (np. Monolith M1570), albo znajomi namówili cię na wymianę okablowania? Teraz do szczęścia, potrzebny jest ci już tylko zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy, czyli taki który kanał lewy i prawy przetwarza w oddzielnych i odseparowanych od siebie obwodach.

Front i tył P1 – po doborze gniazd zbalansowanych widać, że celowano od razu w najwyższą półkę

Istnieją dwa typy okablowania słuchawek: tradycyjne z 3 żyłami tzw. niezbalansowane z 3 pinami na wtyku jack, oraz z 4 żyłami i 4 pinami, czyli zbalansowane (lekkie zamieszanie do tematu wprowadzają wtyki 4-ro pinowe, które na dodatkowym styku obsługują mikrofon).

Generalna zasada, od której nie ma wyjątków jest taka, że słuchawki zbalansowane brzmią lepiej, gdyż sygnał nie współdzieli wspólnej masy – każdy usłyszy tę różnicę.

Druga zasada mówi, że nikt nie buduje słabych wzmacniaczy zbalansowanych, bowiem korzystają z nich tylko posiadacze bardzo dobrych słuchawek, a co za tym idzie, dedykowane wzmacniacze są bardzo dobre z definicji, jak omawiany przypadek VMV P1.


To stosunkowo niewielki urządzenie waży aż 4 kg – korpus frezowany z litego aluminium zapewnia niskie wibracje, co przekłada się na niski poziom zniekształceń i na znacznie dłuższą żywotność, w tle widać pasujący wzorniczo DAC D1

Dystrybutor: S.M.S.L VMV P1 to w pełni zbalansowany wzmacniacz słuchawkowy klasy Hi-End. Bez problemu napędza słuchawki w zakresie 32-600 Ω, osiągając moc wyjściową do 3 W przy 32 Ω. Posiada wyjścia XLR oraz jack 6,35 mm, jak również wejścia RCA i zbalansowane XLR. Nowy, opatentowany zespół wzmacniacza korzystający z obwodów dyskretnych osiąga niesamowicie niski poziom zniekształceń na poziomie 0,00019%. Skuteczność 120 dB również nie pozostawia złudzeń, podobnie jak moc wyjściowa, która wzrosła pięciokrotnie względem poprzednika. Brzmienie nowego modelu określić można jako transparentne, słodkie i delikatne. Strojenie ma na celu urzeczywistnienie odtwarzanego dźwięku, nadanie wierności brzmienia instrumentów, aby zrozumieć znaczenie muzyki. Każdy spośród komponentów został precyzyjnie dobrany przez producenta dla osiągnięcia maksimum wydajności. S.M.S.L gwarantując znakomite wrażenia odsłuchowe i nie godzi się na stosowanie modyfikacji DIY, które mogłyby zniszczyć efekt wielu godzin pracy nad projektowaniem tego modelu. Typowo dla S.M.S.L’a, obudowa została wykonana z aluminium w technologii obrabiania precyzyjnego CNC, oraz anodyzowania. Takie rozwiązanie zapewnia perfekcję wykonania, charyzmatyczny wygląd, oraz przyjemną, miękką fakturę urządzenia. Stylowa obudowa wykonana w technologii unibody skrywa odseparowane pod względem zniekształceń wynikających z wibracji oraz zakłóceń elektromagnetycznych sekcje: zasilania, oraz audio. Dla wygody użytkowania, zestaw zawiera pilota zdalnego sterowania, wykonanego w tych samych procesach technologicznych co obudowa. Model P1 stanowi idealne uzupełnienie przetwornika DAC tego samego producenta o oznaczeniu D1.

Wykorzystane podzespoły, to między innymi cztery wzmacniacze operacyjne na sekcję / dodatkowo sześć kondensatorów foliowych EPCOS firmy Siemens / kondensatory filtrujące Nichicon, Panasonic, Ero oraz WIMA z serii Black / wysokiej jakości układ elektronicznej kontroli głośności PGA2311 / customowy transformator pierścieniowy NORATEL z szumem niższym o 1/3 względem zwykłego transformatora, przy jednocześnie wyższej o 1,3x wydajności


Wydawało mi się, że w opisie technicznym pojawiła się literówka, ale po sprawdzeniu w kilku źródłach rzeczywiście wygląda na to, że to urządzenie obsługuje pasmo od 1 Hz do 200, tak dwustu a nie dwudziestu kHz. Klienci mogą skorzystać z możliwości odsłuchu m.in. w sieci sklepów MP3Store.

Specyfikacja techniczna:

 • Wejścia: 2x niezbalansowany RCA, 1x zbalansowany XLR

 • Wyjścia: jack 6,35 mm, oraz zbalansowane gniazdo słuchawkowe XLR

 • Moc na wyjściu niezbalansowanym: 32 Ω 1,5 W / 64 Ω 1 W / 150 Ω 600 mW / 300 Ω 300 mW / 600 Ω 150 mW

 • Moc na wyjściu zbalansowanym: 32 Ω 3W / 64 Ω 2W / 150 Ω 1,2W / 300 Ω 800 mW / 600 Ω 500 mW

 • Pasmo przenoszenia: 1 Hz – 200 kHz (-3 dB)

 • THD + N: 0,00082% (niezbalansowane), 0,00019% (zbalansowane)

 • Stosunek sygnału do szumu (A-WTD): 117 dB (niezbalansowane) 120 dB (zbalansowane)

 • Pobór mocy: 18 W

 • Pobór mocy w trybie gotowości: 0,5 W

 • Wymiary (długość, szerokość i wysokość): 265 x 215 x 50 mm

 • Wymiary opakowania (długość, szerokość i wysokość): 415 x 360 x 145 mm

 • Waga: 4 kg

Cena sugerowana:

S.M.S.L P1 Balanced AMP – 3.999 zł

S.M.S.L D1 DAC – 5.699 zł (a to pasujący do kompletu przetwornik)


Ktoś się wysilił i zaprojektował ścieżki tak krótkie, jak to tylko możliwe, poza tym widać, że kanały posiadają osobne równoległe obwody


A tu dowód w temacie pasma – to jakiś kosmos do kwadratu :)

N A J N O W S Z E    W P I S Y
bottom of page