Spotify i podcasty, czyli początek rewolucji w audio na miarę YouTube'owej w video

Zaktualizowano: 13 kwi 2021

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że podcasting staje się tzw. nowym video, a rzesze mogących uczciwie zarabiać na życie podcasterów staną się dla nas nowym źródłem wiedzy i rozrywki. YouTube uwolniły nas od konieczności czasochłonnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł, a profesjonalni YouTuberzy stają na głowie, by w zwięzłej, atrakcyjnej wizualnie formie przekazać nam maksimum treści. Natomiast podcasty potrafią być równie treściwe bez konieczności gapienia się w ekran – podcastów możemy słuchać prowadząc samochód / biegając / sprzątając / jadąc na rowerze / usypiając dziecko itd, itp.

Spotify podcasts samples

Podcasting w Polsce na już ponad 15 lat, a samo zjawisko pojawiło się u nas równolegle do eksplozji za zachodzie w 2005 roku. Mówimy tu o bardzo szerokim spektrum przekazu – od czystego audio (podcast), po video (videocast) i pośrednie formy mieszane. Tematyka podcastów obejmuje obecnie chyba wszystkie dziedziny życia, w tym : blogi / powieści / audycje codzienne à la radio / wykłady / kursy / produkcje jednostkowe i cykliczne / amatorskie i profesjonalne, jednym słowem wszystko to o czym da się opowiedzieć.

Przez lata była to nisza dla hobbystów i pasjonatów, którą ostatnimi czasy nabrała ogromnego rozpędu – podcasting stał się miejscem, gdzie nagrywają prezydenci (nie nasi), członkowie rodzin królewskich (i byli członkowie), gwiazdy muzyki, wykładowcy i zwykli ludzie.


Ekipa Spotify śladem działań na rynku muzycznym, postanowiła przenieść swoje doświadczenia – jak zarabiać na twórczości – na podcasting, a wiadomo, gdzie pojawiają się pieniądze, tam zaczynaja powstawać profesjonalnej jakości produkcje – tworzone przez ludzi, którzy zamieniają hobby i pasję w zawód.

  1. Spotify w liczbach, czyli 101 drobiazgów o usłudze, która na naszych oczach zmienia świat

  2. Spotify największym mecenasem artystów, czyli jak i kto komu robi dobrze

  3. Spotify i podcasty, czyli początek rewolucji w audio na miarę YouTube'owej w video

  4. Spotify, czyli co zyskasz przesiadając się z MP3 320 na FLAC 16/44.1 – dysputa irytująco-filozoficzna o tym kto tu rozdaje karty (odcinek bonusowy)


Spotify - podcast microphone
Gimlet, Parcast, The Ringer logos

Tak więc, ludzie ze Spotify dostrzegli drzemiący potencjał na monetyzację podcastów... na dobry początek zainwestowano w tworzenie oryginalnych treści, zakupując studia: Gimlet Studios / Parcast / The Ringer, oraz zbudowano „best-in-class” platformę podcastową – poprzez nabycie firm Anchor i Megaphone. Zaowocowało to podskoczeniem liczby dostępnych podcastów, z kilku tysięcy (trzy lata temu) do ponad 2 milionów na chwilę obecną, przy potencjalnej publice na poziomie 345 milionów użytkowników.


Spotify podcasts - Obama / Springsteen

The Renegades / Born in the USA – podcast prowadzi wspólnie dwóch znanych panów – Bruce The Boss Springsteen i Barack The President Obama – dyskutują o życiu, muzyce i nie tylko :)


Dla Spotify na wyłączność (lub współpracując / lub udostępniając na ich platformie) tworzą takie osobowości jak: Prezydent Obama / jego żona Michelle / Warner Bros / DC Comics / The Joe Rogan Experience / Książę Harry z żoną Meghan / trafiają się też takie perełki jak „The David Gilmour Podcast”, czy „The A to Z of David Bowie” – wystarczy chwilę poszukać. A z naszego podwórka, chociażby „Nauka XXI wieku” Borysa Kozielskiego / „Mała Wielka Firma” Marka Jankowskiego / „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego / „Jason Hunt” Tomka Tomczyka / „Expert w Bentley’u” Macieja Wieczorka / „Maciej Orłoś przedstawia” wiadomo kogo i wiele, wiele innych po polsku

Spotify podcasts - Prince Harry & Megan

Książę Harry z żoną Meghan to jeden z najbardziej gorących tematów ostatnich miesięcy – po wywiadzie jakiego udzielili Oprah Winfrey świat jeszcze bardziej się wokół nich spolaryzował, dzieląc się na współczujących i hejterów po tym jak opowiedzieli o dworze królewskim jako o przedsiębiorstwie, w którym byli aktorami pozbawionymi wielu praw związkowych. Natomiast oni sami, postrzegają podcasty jako narzędzie, do budowy wspólnoty słuchaczy pozwalającej opowiedzieć historie ludzi, którzy mają zbyt mała siłę przebicia by usłyszał o nich świat

Spotify podcasts - Michelle Obama

Michelle Obama prowadzi własny (niezależny od męża) podcast. Michelle: „To co uwielbiam w rozmowach, to że ich tematyka i problemy dotykają każdego z nas, niezależnie czy jest to pandemia, czy rozliczenia rasowe". Ciekawe co nasze Pierwsze Damy, w oderwaniu od swoich mężów, miałyby do powiedzenia? Po przeleceniu w myślach przez tę galerię dość mdłych postaci, najbardziej byłbym ciekaw podcastów Jolanty Kwaśniewskiej, no i Maria Kaczyńska mogłaby mieć też coś ciekawego do powiedzenia


Oczywiście wiadomo, że język polski stanowi ledwie promil tej produkcji, ale biorąc pod uwagę wzrost zainteresowania podcastami na Spotify o 1.500% w ciągu zaledwie trzech lat (w Polsce są to bardzo podobne wzrosty na poziomie 40% miesięcznie), to gdybym był podcasterem, bacznie bym rozważył, czy aby nie powinienem zacieśnić współpracy ze Spotify.


Spotify podcasts - Polish podcasts

Jestem szczególnie wdzięczny Markowi Jankowskiemu, bowiem to dzięki 263. odcinkowi jego podcastu „Mała Wielka Firma" wysłuchanemu na wakacjach (rozmowa z i Michałem Szafrańskim) uwierzyłem, że po wzlotach i upadkach w prowadzeniu wieloosobowej redakcji, można z sukcesem poprowadzić odpowiedzialnie jednoosobową działalność i tak powstał mój blog www.inaczej.tv – Marku i Michale, jesteście ojcami chrzestnymi moje firmy :)

Spotify podcasts - Batman Unburied

Spotify to również współpraca z Warner Bros w przenoszeniu Uniwersum DC na platformę audio

Spotify podcasts - David S. Goyer - Batman Unburied director

David S. Goyer


David S. Goyer (pisarz, reżyser, producent Batman Unburied): Miałem przywilej przyłożyć rękę do tego, jak pokazać publiczności filmowego Batmana. Teraz mogę przyłożyć ręke do tego, jak go usłyszy. W Batman Unburied zanurzamy się głęboko w jego podświadomość podczas snów. Mocno przy tym bazujemy na dźwięku surround (...) jeden z bohaterów będzie ci dosłownie szeptał koszmarne historie wprost do ucha. Jestem bardzo podekscytowany mogąc przesunąć granice opowiadania historii.

Spotify podcasts - Batman sketch & original

Słuchowisko (to chyba bardziej adekwatna nazwa niż podcast) o Batmanie, to zaledwie początek planów współpracy – Spotify / Warner Bros / DC Comics przymierza się już do prac nad takimi postaciami z Universum DC jak: Catwoman / Katana / Superman & Lois Lane / Wonder Woman / The Riddler / Batgirl

Spotify podcasts - Russo Bros

Kolejne z ikonicznych postaci, które nawiązały długoterminową współpracę ze Spotify to bracia Anthony i Joe Russo z grupy AGBO – specjaliści od narracyjnego kreowania całych światów. To oni wyreżyserowali Captain America: Civil War, oraz obie części Avengers: Infinity War i Endgame


 

Spotify Studios - Courtney Holt

Courtney Holt z Los Angeles – szef studiów nagraniowych Spotify Studios odpowiedzialny za strategię rozwoju podcastów na platformie

Spotify podcasts recording studios

Państwa w których istnieją już studia nagraniowe (nie wszystkie podpisane)


Firma stara się pomagać twórcom w tworzeniu podcastów w lokalnych językach i osadzonych w miejscowej kulturze. Tworzona jest w tym celu sieć dedykowanych studiów – aktualnie jest ich już 17 rozrzuconych po całym świecie (na liście nie ma jeszcze Polski).

Mała podpowiedź dla osób starających się poprawić rozumienie dowolnego języka obcego ze słuchu – słuchajcie obcojęzycznych podcastów, a rozumienie z czasem samo się się pojawi.


Spotify podcasts samples

Przykłady kilku podcastów w różnych językach powstałych z wykorzystaniem zaplecza technicznego Spotify. Są to programy tworzone na wyłączność (Spotify Exclusive), lub które są tworzone z myślą o premierze i eksploatacji na platformie (A Spotify Original – jak Netflix Original), lub które są ogólnie dostępne w wielu miejscach od razu

Spotify podcasts - Cafe da Manha - Spanish podcast

To również podcasty tworzone w ramach współpracy (np. Folha de S. Paulo & Spotify Studios) jak chociażby ten codzienny hiszpańskojęzyczny Café da Manhã opowiadający o kulturze / stylu życia / ekonomii

Spotify podcasts samples

Podcasty to bardzo szeroki zakres tematyki – od kryminałów (przykłady na grafice) i beletrystyki, po treściwe opracowania naukowe, oraz programy poranne i szeroko rozumiane dziennikarstwo – słuchając podcastów można stracić zainteresowanie telewizją i radiem liniowym (nadającym według ustalonej z góry ramówki) 

Spotify for Podcasters

Spotify podcasts - Michael Mignano

Michael Mignano – człowiek odpowiedzialny za powodzenie misji podcastingu i współzałożyciel Anchor, który postanowił odwrócić role – uwolnić twórców od grzęźnięcia w zawiłościach oprogramowania / usług / sprzętu, w nadziei, że znajdą publikę i źródło zarobku – dlatego jako rozwiązanie zaproponował Anchor. (ta ściana z Macintosh'y za plecami musiała kosztować fortunę)


Anchor – to darmowa, prosta w użyciu platforma do tworzenia i udostępniania podcastów, która dodatkowo udostępnia statystyki na temat odbioru przez publiczność poszczególnych nagrań. Szybko można się dzięki temu narzędziu zorientować co działa, a co nie działa, oraz zacząć monetyzować twórczość niezależnie od wielkości posiadanej widowni.

W ubiegłym roku, 8 na 10 nowych podcastów zostało stworzonych w Anchor (ponad milion audycji i wile nowych głosów).


Spotify podcasts - Anchor

Anchor

Spotify podcasts - Record with Friends

„Record with Friends" – funkcja pozwalająca na nagrywanie wywiadów z ludźmi znajdującymi się w dowolnym miejscu na świecie

Spotify podcasts - Sara Lerner

Wnętrze na zdjęciu to Sztokholmskie Baggpipe Studios, taki Szwedzki odpowiednik Abbey Road, a pani to Sara Lerner zajmująca się innowacyjnymi formatami audio przyszłości – stworzyła coś, co do tej pory były poza zasięgiem twórców i jednocześnie umożliwiła zerwanie z tradycyjnymi, ograniczonymi formatami...

Spotify podcasts - including music in podcast