Spotify i podcasty, czyli początek rewolucji w audio na miarę YouTube'owej w video

Zaktualizowano: kwi 13

Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że podcasting staje się tzw. nowym video, a rzesze mogących uczciwie zarabiać na życie podcasterów staną się dla nas nowym źródłem wiedzy i rozrywki. YouTube uwolniły nas od konieczności czasochłonnego zdobywania wiedzy z różnych źródeł, a profesjonalni YouTuberzy stają na głowie, by w zwięzłej, atrakcyjnej wizualnie formie przekazać nam maksimum treści. Natomiast podcasty potrafią być równie treściwe bez konieczności gapienia się w ekran – podcastów możemy słuchać prowadząc samochód / biegając / sprzątając / jadąc na rowerze / usypiając dziecko itd, itp.

Spotify podcasts samples

Podcasting w Polsce na już ponad 15 lat, a samo zjawisko pojawiło się u nas równolegle do eksplozji za zachodzie w 2005 roku. Mówimy tu o bardzo szerokim spektrum przekazu – od czystego audio (podcast), po video (videocast) i pośrednie formy mieszane. Tematyka podcastów obejmuje obecnie chyba wszystkie dziedziny życia, w tym : blogi / powieści / audycje codzienne à la radio / wykłady / kursy / produkcje jednostkowe i cykliczne / amatorskie i profesjonalne, jednym słowem wszystko to o czym da się opowiedzieć.

Przez lata była to nisza dla hobbystów i pasjonatów, którą ostatnimi czasy nabrała ogromnego rozpędu – podcasting stał się miejscem, gdzie nagrywają prezydenci (nie nasi), członkowie rodzin królewskich (i byli członkowie), gwiazdy muzyki, wykładowcy i zwykli ludzie.


Ekipa Spotify śladem działań na rynku muzycznym, postanowiła przenieść swoje doświadczenia – jak zarabiać na twórczości – na podcasting, a wiadomo, gdzie pojawiają się pieniądze, tam zaczynaja powstawać profesjonalnej jakości produkcje – tworzone przez ludzi, którzy zamieniają hobby i pasję w zawód.

  1. Spotify w liczbach, czyli 101 drobiazgów o usłudze, która na naszych oczach zmienia świat